Trader-blog » Трейдинг » Стоп-лосс у трейдингу: комплексне керівництво

Стоп-лосс у трейдингу: комплексне керівництво

Стоп-лосс – це лімітний ордер, який захищає вас від подальших втрат, коли ціна рухається проти вашої позиції. У статті ми розглянемо різні стратегії постановки стоп-лосса, які можна використовуватиме мінімізації ризику та максимізації прибутку.

Зміст

Навіщо потрібен стоп-лосс?

Правильно встановлений стоп-лосс:

 • Захищає ваш депозит від повної втрати за одну угоду.
 • Ліквідує збитки та звільняє маржу для нових угод.
 • Мінімізує можливі втрати.

Наприклад, ви купуєте акції Apple за 170$, а стоп-лосс встановлюєте на рівні 160$. Це означає, що якщо ціна акцій Apple впаде до 160$, ваша угода автоматично закриється, і ви обмежите свій збиток до 10$.

Торгівля зі стоп-лоссом обмежує ваші втрати та зберігає торговий депозит від несподіваних рухів ціни не в вашу користь. Можна сприймати стоп-лосс як своєрідну страховку. Вам доведеться постійно виплачувати невеликі премії, але страховка захистить вас від значних фінансових втрат у випадку раптових рухів ринку проти вашої позиції.

Правила встановлення стоп-лосса часто розуміються неправильно у звичайній роздрібній торгівлі. Проте, слід чітко усвідомити, що ви ніколи не повинні входити в угоду без стоп-лосса.

Це важливо не тільки тому, що ви ризикуєте втратити занадто багато на одній угоді, але й тому, що легко стати жертвою емоційних торгових помилок.

Коли ви знаєте, де знаходиться ваш стоп-лосс (і чому ви його там розміщуєте), ви відчуваєте менше спокуси порушити свої правила встановлення стопів і з більшою ймовірністю дотримуватиметесь свого початкового плану.

Де розміщувати стоп-лосс?

Як часто в трейдингу з вами траплялись ситуації, коли ціна торкалася вашого стоп-лосса, а потім йшла в бік тейк-профіта? Або коли ви намагались упіймати велике трендове рухання, але ваш стоп був вибитий під час корекції? Вам може здатися, що ринок навмисно полює за вашими стопами. Насправді ж ваші стопи зачіпаються тому, що ви ставите їх у ті ж самі місця, як і більшість інших трейдерів. Це робить вас легкою здобиччю для “мисливців за стопами”. Але цю ситуацію можна змінити.

Стоп-лосс завжди повинен розміщуватись за певним бар’єром. Що може слугувати цим бар’єром?

 • Рівні підтримки і спротиву
 • Нещодавні максимуми або мінімуми свічок
 • Психологічні рівні

Ключ до встановлення ефективного стоп-лосса полягає у створенні якнайбільшої кількості перешкод на шляху ціни.

Відкриваємо коротку позицію по парі USDCAD

Перше, що потрібно зробити при відкритті позиції на розворот — це визначити область спротиву. Ми використовуємо цей рівень для розміщення стоп-лосса. Проте краще не встановлювати стоп-лосс точно на рівні, а залишити певну відстань.

Часто ціна повторно тестує рівень, при цьому можуть траплятися хибні пробої. Напевно, ви знаєте, як прикро, коли стоп-лосс вибивається, а потім ціна йде у вашому напрямку. Тому ми завжди розміщуємо наш стоп за рівнем на певній відстані.

Додатково до розміщення стоп-лосса вище рівня спротиву, його можна встановити вище останнього максимуму свічки. Коли “бики” втрачають контроль над ціною, їм стає складно подолати останні максимуми, тому розміщення стопа на цьому рівні забезпечує додатковий захист для нашої позиції.

Скорочення розміру стоп-лоссів — це звичайна практика серед трейдерів. Менші стопи покращують співвідношення ризику до прибутку для ваших позицій. Проте важливо залишити ціні достатньо простору для руху.

Використання психологічних рівнів

Психологічні рівні є додатковим бар’єром, який може утримувати ціну. Ці рівні можуть бути річними максимумами або мінімумами, або ж круглими числами, такими як 1.0000 або 1.5000. Ці рівні завжди надзвичайно важливі, оскільки вони діють як психологічні бар’єри. Ринок рухається людьми, і люди завжди реагують на важливі психологічні рівні.

На нашому графіку ми встановили стоп-лосс вище річного максимуму, оскільки очікуємо, що цей рівень буде психологічним бар’єром, який додатково захистить нашу позицію.

Підсумовуючи:

 • Визначте область спротиву і використовуйте її для розміщення стоп-лосса.
 • Не встановлюйте стоп-лосс точно на рівні, залишайте відстань.
 • Розміщуйте стоп-лосс вище останнього максимуму свічки для додаткового захисту.
 • Використовуйте психологічні рівні як додаткові бар’єри для безпеки ваших позицій.

Правильне розміщення стоп-лоссів допоможе уникнути небажаних втрат і покращить ваші торгові результати.

Постановка стоп-лосу в прайс-екшен

Постановка стоп-лосса в прайс екшен залежить від торгової стратегії, що ви використовуєте.

У торгівлі пін барів стоп-лос слід розміщувати за хвостом пін бару. Це стосується як бичачих, так і ведмежих пін-барів.

Якщо ціна досягає стоп-лосса, торгове налаштування пін бару стає недійсним. Ніколи не варто думати про стоп-лосс як про щось погане. Просто ринок дає вам зворотний зв’язок, який показує, що пін бар не був досить сильним.

Для внутрішнього бару стоп лос можна розмістити в одному з двох місць. Або за максимумом або мінімумом материнського бару, або за максимумом або мінімумом внутрішнього бару.

Найбільш безпечне розміщення стоп-лосса для внутрішнього бару – це максимум або мінімум материнського бару. В даному випадку у вас буде більше вільного місця між ціною входу та стоп-лоссом. Як і у випадку з пін баром, якщо ціна досягне вашого стоп-лосса, торгове налаштування внутрішнього бару стає недійсним.

Ще один варіант розміщення стоп-лосса для внутрішнього бару – на максимумі або мінімум самого внутрішнього бару. Перевага цього методу в тому, що він забезпечує краще співвідношення ризику до прибутку, проте ваш стоп-лосс може бути випадково зачеплений ціною.

Які є способи постановки стопів?

У трейдингу існують кілька способів постановки стоп-лоссів, які допомагають захистити ваші інвестиції та мінімізувати ризики. Розглянемо три основні методи:

 • Стоп-лосс по волатильності
 • Стоп-лосс по часу
 • Структурний стоп-лосс

Стоп-лосс по волатильності

Стоп-лосс по волатильності враховує поточну волатильність ринку. Основним індикатором, що вимірює волатильність, є середній істинний діапазон або індикатор ATR.

Для встановлення стоп-лоссу за цим методом, вам потрібно визначити поточне значення ATR і помножити його на коефіцієнт, який ви обрали. Це дозволить врахувати коливання ціни та встановити стоп-лосс на безпечній відстані.

На зображенні вище ATR дорівнює 71 пункту. Ми помножимо це значення на 2 і отримаємо 142 пункти. Це і буде розміром вашого стопа.

Перевага цього методу полягає в тому, що стоп-лосс базується на поточній волатильності ринку, і це об’єктивний спосіб визначити, який розмір стопа вам потрібно використовувати. Недолік цього методу полягає в тому, що, як і будь-які інші індикатори, індикатор ATR трохи відстає від поточної ринкової ситуації.

Стоп-лосс по часу: коли вийти з угоди за часом

Стоп по часу – це метод, що визначає, коли потрібно вийти з угоди в залежності від часу, що пройшов з моменту відкриття позиції. Замість того, щоб виходити з ринку залежно від значення ціни, ви виходите після певного часу.

Спочатку нам потрібно визначити цей часовий інтервал. Наприклад, ми ввійшли в угоду на короткий термін на рівні опору. Але через 5 днів ціна значно не змінилася від рівня, тому ми закриваємо цю угоду:

Вільні гроші на вашому рахунку повинні працювати та приносити прибуток. По історії ви можете з’ясувати, який оптимальний час варто спостерігати за ціною. Проте торгуючи подібним чином, ви можете прогаяти прибуткову угоду, коли ціна почне рухатися у бік тейк-профіту через відмірений проміжок часу.

Структурний стоп-лосс: зважає на ринкову структуру

Структурний стоп-лосс враховує поточний стан ринку відносно рівнів. Наприклад, ціна зазвичай розгортається від рівня підтримки та йде вгору. Тому стоп-лосс можна встановити під рівнем підтримки.

У цьому способі ви точно знаєте, коли ви неправі, якщо структура ринку буде порушена. З іншого боку, якщо рівні знаходяться далеко один від одного, вам знадобиться досить великий стоп-лосс. Тому вам доведеться зменшувати розмір позиції, щоб зберегти поточний рівень ризику.

Як не варто встановлювати стоп-лоси?

Чи траплялася вам ситуація, коли ціна спочатку торкнулася вашого стоп-лоса, а потім рушила у потрібному вам напрямку? Подібні рухи ціни можуть збентежити будь-кого. Однак на такі невдачі може бути просте пояснення: ви встановлюєте занадто слабкі стопи.

Фіксований стоп-лосс

Фіксований стоп-лосс — це велика помилка. Тому що кожен торговий інструмент рухається по-своєму протягом певного часового проміжку.

Наприклад, GBP/JPY має ATR у розмірі 180 пунктів:

Це означає, що в середньому щодня ця валютна пара переміщається приблизно на 180 пунктів від відкриття до закриття.

Тепер подивимося на USD/CAD, яка рухається в середньому на 80 пунктів на день:

Приклад показує, що не варто використовувати фіксований стоп-лосс, оскільки волатильність кожного інструмента відрізняється.

Стоп-лосс на рівні 100 пунктів для USD/CAD може бути достатнім, тоді як такий же стоп-лосс на GBP/JPY може бути ненароком досягнутий, оскільки ця валютна пара легко перебуває 180 пунктів за день.

Стоп-лосс, розміщений відразу за рівнем: чому це погана ідея?

Стоп-лосс, розміщений відразу за рівнем — це не найкраща стратегія. Такий стоп-лосс легко може бути вибитий випадковим рухом ціни.

Якщо ви уважно переглянете свої графіки або минулі угоди, ви помітите, як ціна часто робить фальшивий прорив рівня підтримки або рівня опори, а потім розгортається.

Наприклад, рівень підтримки EUR/GBP:

Рівень опору нафти:

Ця ситуація відбувається тому, що маркет-мейкери набирають ліквідність на стопах більшості трейдерів.

Як найкраще встановлювати стоп-лосс?

Я використовую просту двоетапну техніку, яка працює на будь-якому ринку та будь-якому таймфреймі:

Визначаємо поточну ринкову структуру

Ми шукаємо можливі бар’єри на шляху руху ціни. Це можуть бути:

 • Рівні підтримки та опору.
 • Трендові лінії.
 • Історичні максимуми або мінімуми.
 • Зони тривалої зупинки або консолідації ціни.

Ми хочемо, щоб ціна зазнала труднощів з досягненням нашого стоп-лосса. Тому ми розмістимо стоп-лосс за цими бар’єрами.

Встановлюємо стоп-лосс на певній відстані від поточної структури ринку

Ми не розмістимо стоп-лосс саме на бар’єрі руху ціни, оскільки тоді його можуть легко задети. Замість цього ми використовуємо певний буфер, для чого послужить поточне значення ATR.

Для цього нам потрібно:

 • Визначити поточне значення ATR.
 • Додати значення ATR для коротких позицій.
 • Відняти значення ATR для довгих позицій.

Вхід на рівні підтримки EUR/GBP:

Вхід на рівні опору EUR/GBP:

Стоп-лосс і співвідношення ризику до прибутку

Ризик-менеджмент складається з трьох речей:

 • Розміру стоп-лосса.
 • Ризику на угоду.
 • Розміру позиції.

Якщо ви серйозний трейдер, ви завжди повинні ризикувати лише невеликою часткою свого капіталу (наприклад, 1% в кожній угоді). Тому спочатку ви визначаєте дві величини: відстань стоп-лосса і розмір позиції.

Якщо ваш стоп-лосс досить широкий, розмір позиції доведеться зменшити. Якщо ваш стоп-лосс маленького розміру, розмір позиції можна збільшити. Таким чином, найкраще використовувати більш щільний стоп-лосс, щоб ви могли збільшувати розмір позиції і при цьому зберігати встановлену величину ризику.

Це означає, що найкращі торгові можливості будуть знаходитися біля поточної ринкової структури. Ось що я маю на увазі.

Широкий стоп на AUD/USD:

Щільний стоп на AUD/USD:

Більш щільний стоп-лосс дозволяє використовувати оптимальне співвідношення ризику до прибутку.

Хороша точка входу повинна відповідати лише двом критеріям:

 1. Точка входу відповідає нашій торговій стратегії.
 2. Точка входу дає нам гарне співвідношення ризику до прибутку.

На графіці вище точка входу розміщується трохи нижче за мінімум пін бару.

Коефіцієнт ризику прибутку цієї точки входу становить 1:2. Це означає, що розмір мого тейк-профіту вдвічі перевищує розмір стоп-лосу. Найнижче співвідношення ризику до прибутку, який я використовую, становить 1:1.5 для будь-якої угоди. Тим не менш, я завжди прагну до співвідношення 1:2 або більше, коли це можливо.

Стратегія “встанови і забудь”: плюси та мінуси

Плюси стратегії “встанови і забудь”:

 • Зменшує ризик того, що ваш стоп-лосс буде виконаний занадто рано.
 • Допомагає уникнути емоційного трейдингу.
 • Надзвичайно простий у втіленні.

Підхід “встанови і забудь” знижує ймовірність передчасного закриття угоди, тримаючи стоп-лосс на безпечній відстані. Усім нам відомо почуття, коли ми зміщуємо наш стоп-лосс і він випадково торкається ціною, а ринок потім продовжує рух у задуманому напрямку.

Цей метод дозволяє уникнути емоційного напруження у вашому трейдингу, оскільки він не потребує втручання у торгівлю. Як тільки ви відкриваєте угоду та встановлюєте свій стоп-лосс, ви просто дозволяєте ринку виконувати свою роботу.

Мінуси стратегії “встанови і забудь”:

 • Максимальний допустимий ризик на протязі всієї угоди.
 • Може бути важко боротися з спокусою змістити стоп-лосс ближче до поточної ціни.

Найбільшою недолею цього підходу є максимальний допустимий ризик, який існує від початку до кінця вашої угоди. Іншими словами, якщо ви ризикуєте 100 доларами угоди, у вас залишається шанс втратити ці 100 доларів з моменту входу угоди до моменту виходу з неї.

Також завжди залишати свій стоп-лосс ордер на одному місці може бути емоційно важко навіть для найбільш досвідченого трейдера.

Перенесення стоп-лосу: переваги та недоліки

Збереження капіталу: уникайте випадковості

Відразу зауважу, що я рідко переношу свій стоп-лос на рівень безубитку. Чому? Тому що це необґрунтований метод, який не має підґрунтя у ринковій структурі. Стратегія цінової акції базується на рівнях підтримки та опори, які є важливими для всього ринку. Коли ви переносите стоп-лос на безубиток, ви розміщуєте його на рівні, про який знаєте тільки ви.

Більшість трейдерів, які роблять це, стверджують, що роблять це для захисту свого капіталу. Однак з мого досвіду більшість робить це, щоб захистити свої почуття. Вони відчувають себе захищеними, знаючи, що тепер вони не можуть зазнати збитків.

Ніколи не варто переносити стоп-лос на безубиток без чіткої логіки або стратегії. Ця ідея може виявитися абсолютно помилковою та безглуздою для трейдера.

Переваги:

 • Знищує ризик у угоді.
 • Не потребує аналізу ринку.
 • Легко виконується.

Недоліки:

 • Використовується випадковий рівень.
 • Зменшується ймовірність прибутку.
 • Лінивий підхід.

Переношення стоп-лосу на безубиток може зменшити ваші шанси на успіх. Цінова акція базується на структурних рівнях. Якщо ви не дотримуєтесь їх, це може вплинути на вас негативно.

Переношення стоп-лосу на безубиток не вимагає аналізу ринку та сприяє емоційній торгівлі.

Зіпсований стоп-лосс

Перенесення стоп-лосу на рівень безубитку — одна з найбільш обговорюваних і суперечливих тем у трейдингу.

Чому більшість трейдерів вдаються до перенесення стоп-лосу? Часто вони стверджують, що роблять це, щоб захистити свій капітал, що, здавалося б, має бути важливою причиною. Але це не відповідь на питання. Існує безліч інших способів захистити свій торговий капітал.

Насправді, трейдери переносять свій стоп-лос, щоб захистити своє его від можливих втрат. Навіть якщо є можливість перенести стоп-лос на 10 пунктів вгору або вниз від ціни входу, більшість трейдерів все одно вибере перенесення стоп-лосу прямо до ціни входу, не користуючись при цьому жодною логікою.

Основна мета стоп-лосу — вивести вас з угоди, якщо ринок анулює вашу торгову установку. Зазвичай це включає прорив ключового максимуму чи мінімуму, які ви визначили як критично важливі для вашої точки входу.

Перенесений стоп-лос на безубиток не виконує свою головну мету. Хоча він і захищає ваш капітал, але якщо спрацює, ваша торгова установка не стане недійсною. Ви просто залишитеся поза ринком.

Найкращий спосіб керувати своїми ризиками

Замість того, щоб переносити свій стоп-лосс на довільний рівень, ви завжди повинні намагатися розміщувати його на стратегічному рівні, дійсно важливому для ринку. Кожна ваша дія як трейдера має бути системною. Починаючи від вашої точки входу, стоп-лосу та тейк-профіту — все це має підкорятися певній торговій стратегії.

Давайте розглянемо приклад:

Ціна сформувала бичачий пін-бар на ключовому горизонтальному рівні. Виходячи зі структури цієї торгової установки, ми розмістили лімітний ордер на вхід у ринок за цим рівнем. Ось як виглядала початкова угода:

Зверніть увагу, що стоп-лос був розміщений під мінімумом бикового пін бару, тоді як тейк-профіт був встановлений на останньому максимумі. Це дало нам можливість отримати торгову установку з потенційним прибутком у 300 пунктів та ризиком у 90 пунктів.

Наступного дня ціна змінилася майже на 50 пунктів на нашу користь. Більшість трейдерів, які бачать прибуток у 50 пунктів, інстинктивно переносять свій стоп-лос у безубиток, щоб забезпечити частину прибутку. Проте, як я вже писав раніше, перенесений стоп-лос у безубиток частіше за все є захистом вашого его від втрат, а не стратегічним рішенням у керуванні угодою.

Отже, ось що сталося з тими трейдерами, які перенесли свій стоп-лос у безубиток:

Їхній стоп-лосс був вибитий. Виглядає знайоме?

Який тоді кращий спосіб для трейлінг стопа? Найкраще переносити стоп-лосс за рівнем, визначеним ринком. У разі нашої торгової установки ми могли перемістити свій стоп під мінімум наступного дня:

Якщо стоп-лосс спрацює, це означатиме, що останній мінімум був пробитий, а отже, ймовірні подальші втрати. Тим самим ми змогли скоротити ризик у два рази. Якщо ми ризикували 2% від свого депозиту при початковій точці входу, на другий день ваш ризик наш ризик становив лише 1%.

Стратегічний підхід до перенесення нашого стоп-лосса дозволив нам залишитися в угоді та отримати прибуток у розмірі 6,8% за ризику в 1%. Тим часом, ті, хто намагався захистити своє его від втрат, пішли ні з чим.

Стратегія перенесення стоп-лосу на 50%

Припустимо, ви входите на ринок за наявності бикового пін бару. Наступного дня ринок закривається трохи вище вашої ціни входу. Замість того, щоб переносити свій стоп-лос на рівень безубитку або неподалік від нього, ви можете використовувати денний мінімум, щоб «сховати» свій стоп-лосс.

Цей підхід дозволяє нам зменшити наш ризик більш ніж на 50%, проте ми все ще користуємося рівнем цінової дії, який є мінімумом попереднього дня.

Переваги Стратегії 50%:

 1. Подвоєння Захисту. Використовуючи цей метод, ви зменшуєте свій ризик удвічі. Якщо ви ризикуєте $100 в угоді, ви можете перенести стоп-лос на 50% при переміщенні ринку в потрібному напрямку і скоротити свій ризик до $50.
 2. Використання Цінової Дії. За допомогою рівнів цінової дії є менше ймовірності того, що ринок дійде до вашого стоп-лосу передчасно. Ми використовуємо ринкові максимуми та мінімуми для захисту нашого стоп-лосу, а не переміщуємо його на випадковий рівень безубитку.
 3. Вільний Рух Ціни. Стратегія 50% дозволяє ціні вільно рухатися, що необхідно для досягнення тейк-профіту.

Недоліки Підходу:

 1. Ризик 50% Втрат. Існує ймовірність понести 50% втрат.
 2. Ризик Преждевременного Закриття Угоди. Ризик зберігається щодо передчасного закриття угоди.

У порівнянні з перенесенням стоп-лосу до безубитку, при стратегії 50% половина вашої позиції залишається під загрозою. Це може бути прийнятно для деяких трейдерів і неприйнятно для інших. Лише особисті вподобання визначають, яку стратегію постановки стоп-лосу варто використовувати.

Ринкові умови відіграють важливу роль у прийнятті рішення про доцільність застосування стратегії 50%. Наприклад, якщо ринок закрився близько до мінімума в другий день, стратегія 50% може не працювати через те, що ми перенесли б наш стоп-лос дуже близько до поточної ринкової ціни. В такому випадку кращим рішенням буде залишити стоп-лос на початковому рівні.

Переміщення стоп-лосу на 50% при торгівлі по внутрішньому бару є значно більш ризикованим, ніж у випадку з пін баром. Єдиний спосіб застосування цієї стратегії з внутрішнім баром — це коли угода відкривається зі стоп-лосом, розміщеним за максимумом або мінімумом материнського бару. На наступний день стоп-лос можна перенести за максимум або мінімум внутрішнього бару, за умови, що ринкові умови будуть відповідати.

Зверніть увагу на сіру лінію, яку я намалював на цьому графіку. Вона відображає короткостроковий рівень і надає нам додатковий фактор у нашому рішенні перенести стоп-лос з максимуму материнського бару на максимум внутрішнього бару. По суті, ми використовуємо прорив цього короткострокового рівня вниз як ще одну причину, щоб наблизити наш стоп-лос до ціни входу.

Винос стопів — як використовувати на свою користь?

Чи сталкивалися ви коли-небудь у трейдингу на Форексі з виносом стопів, після чого ціна миттєво поверталася і рухалася в початковому напрямку вашої угоди? Чи не покидає вас відчуття, що хтось цілеспрямовано полює на ваші стопи? Або ви вважаєте, що брокер забирає у вас гроші шляхом задітих стопів? Чи видається вам, що ринок несправедливий?

Винос стопів — термін, який використовують трейдери, стопи яких були задіяні, після чого ціна рухнулася у напрямку їх позиції. Зазвичай у цій ситуації трейдери обвинувачують ринок, брокера або маркет-мейкера, але не самих себе. І ось в чому їхня проблема!

Якщо ви винуєте інших, це означає, що ви не приймаєте на 100% відповідальність за свої дії. І не приймаючи цілковиту відповідальність, ви не бачите проблему у собі і нічого не змінюєте у своєму трейдингу. Тому на початку робіть крок до прийняття відповідальності за свої втрати. Тільки так ви зможете розібратися з проблемами, які перешкоджають вашому трейдингу. В кінцевому результаті, це допоможе вам стати кращим трейдером, постійно працюючи над помилками та удосконалюючи свій трейдинг.

Брокери: партнери чи полювальники на ваші стопи?

Більшість регульованих брокерів не полюють на ваші стопи, оскільки це не варте можливого ризику й невигідно для їх бізнесу у довгостроковій перспективі. Якщо який-небудь брокер постійно й усвідомлено торкнеться стопів своїх клієнтів, то це лише питання часу, коли його клієнти підуть до іншого брокера. Якщо ви брокер, чи захочете ви ризикувати своєю репутацією за кілька пунктів, які ви все одно постійно заробляєте на спреді? Відповідь очевидна.

Єдине, що можуть робити брокери — це розширювати спред під час виходу важливих новин. Це робиться тому, що на фьючерсному ринку (де вони хеджують свої позиції) у цей період досить низька ліквідність.

Якщо ви придивитеся до потоку заявок у склянці, то помітите, що їх кількість значно зменшується перед виходом новин, оскільки багато трейдерів закривають свої позиції в цей час. Таким чином, ми отримуємо низьку ліквідність, що призводить до більш широких спредів. Виходить, що брокери захищають себе саме таким способом, а не прагнуть забрати ваші гроші.

Винос стопів: вплив маркет-мейкерів

Будь-який ринок прагне максимально спростити торгові операції між покупцями та продавцями. Чим активніші покупці та продавці, тим ефективнішим буде ринок, що призведе до більшої ліквідності (тобто можливості купувати або продавати в будь-який момент без значного змінення ціни).

Якщо ви є роздрібним трейдером, ліквідність, швидше за все, не буде для вас проблемою, оскільки розмір ваших позицій невеликий. Але для великих коштів ліквідність має важливе значення.

Представте собі такий сценарій. Ви управляєте хедж-фондом і хочете купити 1 млн акцій компанії Apple. Ви знаєте, що в даний момент акції торгуються близько рівня підтримки в 100 доларів за ціною 105 доларів. Якщо б ви спробували купити 1 млн акцій одразу, вам б не вдалося зробити це за поточної ціни, і ціна швидко піднялася б.

Як можна купити такий великий обсяг акцій без значного змінення ціни?

Ви знаєте, що 100 доларів — це область підтримки, і, ймовірно, під нею буде розміщений потік стоп-лосс ордерів трейдерів, які утримуються в довгих позиціях. Тому спочатку ви можете почати продавати акції Apple, щоб толкнути ціну до області підтримки, тим самим активуючи стоп-ордера на продаж. Отримавши потік ліквідності, ви зможете спокійно купити 1 млн акцій від трейдерів, що закривають свої позиції за стопами. У результаті ви отримаєте кращу ціну, і зможете спокійно набрати велику позицію.

Іншими словами, якщо маркет-мейкер хоче увійти на ринок великим обсягом, спочатку він активує потік ордерів на продаж, щоб зібрати необхідну ліквідність за допомогою стоп-лоссів роздрібних трейдерів.

Погляньте на графіки, і ви помітите, як часто ринок падає нижче рівня підтримки, аби потім продовжити свій рух вгору.

Як уникнути виносу стопів?

Не існує однозначного способу, що дозволив би нам повністю уникнути виносу наших стопів. Ринок рухається туди, куди йому потрібно. Все, що ми можемо зробити, – це брати участь в цьому русі та зменшувати збитки, якщо ми помилилися.

Існують три техніки безпечного розміщення стоп-лоссів:

 1. Уникайте розміщення стоп-лосс поруч з рівнем підтримки або опори. Тут розміщені стопи більшості трейдерів. Це місце завжди буде привабливим для маркет-мейкерів, щоб тягнути ціну сюди та набирати ліквідність за рахунок наших стопів. Тому розмістіть ваш стоп віддалено від рівнів. Наприклад, ви можете використовувати індикатор ATR і ставити стоп на відстані 1 денного ATR від рівня (можна використовувати значення 2 або навіть 3 для більшої надійності).
 2. Не випадково розміщуйте стоп-лосс. Часто трейдери дуже уважно відносяться до вибору точки входу, але розміщують свій стоп випадково. Наприклад, це може бути 50 пунктів або 100 пунктів від ціни входу. Або вони орієнтуються на співвідношення ризику до прибутку 1:2 і ставлять свій стоп на відстані половини від тейк-профіту. Але ринку абсолютно байдуже, на якій конкретній відстані знаходиться ваш стоп-лосс. Він просто рухається від однієї зони ліквідності до іншої.
 3. Розмістіть стоп-лосс в місце, де ваш торговий сетап втратить сенс. Кожного разу, коли ви відкриваєте нову угоду, ви використовуєте якусь технічну формацію (прорив рівня, фальшивий прорив, відкат). Тому має сенс розмістити стоп-лосс настільки далеко, що якщо ціна дійде до цього місця, ваша формація вже не буде актуальною на ринку. Наприклад, якщо ви торгуєте проривом рівня, розмістіть стоп-лосс у місці, де прорив вже втратить будь-який зміст.

Стратегія проти виносу стоп-лоссів

Якщо вам не вистачає коштів, щоб перекласти ціну у потрібному вам напрямку та забрати стопи інших трейдерів, тоді ви можете використати цю тактику маркет-мейкерів на свою користь.

Коли ціна наближається до сильного рівня опору або підтримки та пробиває його, не робіть нічого, просто спостерігайте. Якщо ви бачите сильний відскок ціни, вступайте на ринок за наступним свічком у зворотному напрямку від фальшивого прориву.

Ментальний стоп-лосс: переваги та недоліки

Ментальний стоп-лосс відмінний від автоматичного, що встановлюється в терміналі. Ви самі робите рішення закрити убыткову позицію. Давайте розглянемо переваги та недоліки цього підходу.

Уявіть, що ви відкриваєте довгу позицію по GBP/JPY на рівні 143,00. Ви готові ризикнути максимум 50 пунктів. Ви можете встановити автоматичний стоп-лосс на рівні 142,50 або просто тримати його в своїй голові.

З ментальним стоп-лоссом вам потрібно буде постійно відслідковувати кожну відкриту позицію. Але ви можете встановити нагадування в своєму терміналі, яке спрацює, коли ціна досягне заданого рівня. Тоді ви повернетесь до комп’ютера, щоб уважно відслідковувати угоду та прийняти рішення щодо її можливого закриття.

Як використовувати ментальний стоп-лосс?

Є кілька кроків, які вам потрібно виконати:

 1. Визначте прийнятний для вас рівень ризику на угоду.
 2. Встановіть нагадування в терміналі приблизно за 10 пунктів до досягнення вашого максимального рівня ризику.

Важливо, щоб нагадування спрацювало за певний час до досягнення рівня вашого ментального стоп-лосса. Якщо ціна стрімко рухається проти вашої позиції, важливо, щоб ви встигли відреагувати на цю ситуацію та прийняти адекватне рішення. Тому у деяких випадках ви можете збільшити кількість пунктів між ментальним стоп-лоссом та повідомленням в терміналі.

Якщо ви постійно стежите за ціною, очевидно, що вам не знадобляться повідомлення взагалі.

Чи підходять вам ментальні стоп-лосси?

Ментальні стоп-лосси можуть дати середнім та досвідченим трейдерам перевагу у їхній торгівлі. Використання ментальних стоп-лоссів дозволить вам краще керувати своїми угодами. Неодмінно буде час від часу, коли ціна рухатиметься проти вашої позиції. Тим не менш, якщо ви впевнені, що це тимчасовий або випадковий рух ціни, ваш стоп не буде здійснений. Використовуючи ментальний стоп-лосс, ви можете залишитися в угоді та дозволити ціні рухатися у вибраному вами напрямку. Звичайно, така стратегія час від часу може працювати проти вас. Ризики завжди існують.

Якщо ви початківець у трейдингу, ментальні стоп-лосси, ймовірно, вам не підійдуть. Я вважаю, що вам слід досягти певного рівня в трейдингу, перш ніж почати використовувати ментальні стоп-лосси. Вам слід добре розбиратися в технічному аналізі, правильно розуміти ринковий контекст і прайс екшен.

Переваги ментальних стоп-лоссів

Ментальні стоп-лосси дозволяють вам розмірковувати про можливе закриття вашої угоди. Що більше трейдер аналізує свою торгівлю та приймає самостійні рішення, то швидше він прогресує. З іншого боку, чим більше трейдер покладається на свій комп’ютер, термінал або брокера, тим гірше результати його торгівлі. Комп’ютери не здатні аналізувати ринковий контекст, розуміти прайс екшен та враховувати всі можливі ризики. Коли ви даєте комп’ютеру певне завдання, він виконує його всліпуючи без жодних питань.

Якщо ви встановите фіксований стоп-лосс, ваш термінал закриє вашу позицію, коли стоп-лосс буде досягнутий ціною. Термінал не дивиться на поведінку ціни. Він не буде тримати угоду відкритою через ймовірність того, що просадка може бути тимчасовою. У довгостроковій перспективі це може заощадити вам багато додаткових пунктів, які ви постійно втрачаєте на своїх стопах.

За допомогою ментальних стоп-лоссів ви зможете:

 • Захистити вашу угоду від випадкових рухів ціни та вибитих стоп-лоссів.
 • Захистити вашу позицію від маркет-мейкерів та брокерів, які постійно полюють на ваші стопи.
 • Матимете час подумати, чи справді варто закривати дану угоду, чи це тимчасовий рух ціни проти вашої позиції.

Іноді якась новина може тимчасово розвернути ціни проти вас. Деякі рухи ціни на ринку явно хибні, і в таких ситуаціях практично очевидно, що незабаром ціна продовжить свій рух у попередньому напрямку.

Недоліки ментальних стоп-лоссів

Недоліки ментальних стоп-лоссів досить очевидні. Іноді вам доведеться зазнати значно більших збитків. Ваш ментальний стоп-лосс може бути підбитий, але ви залишитеся в угоді, оскільки можете вирішити, що це лише тимчасова просадка. Однак ціна може продовжити своє рух проти вас. Цього не можна уникнути. Рух ринку часто не піддаються логічному аналізу.

Ось чому я пропоную використовувати ментальні стоп-лосси лише досвідченим трейдерам. Вам потрібно бути в змозі:

 • Легко зменшувати збитки. Якщо ви не маєте сміливості закрити свої збиткові угоди, ціна може рухатися проти вас тривалий час, доки ви не втратите свій депозит. Тому ви повинні завжди ліквідовувати збиткові угоди без будь-якого сумніву.
 • Визначати поточну ринкову фазу, а також розуміти прайс екшен. Вміння користуватися свічковим аналізом має важливе значення для використання ментальних стоп-лоссів. Концепція ментальних стоп-лоссів повністю ґрунтується на здатності трейдера розуміти, чи є поточна просадка тимчасовою. Якщо ви новачок у трейдингу, тримайтеся подалі від ментальних стоп-лоссів. Використовуйте автоматичні стоп-лосси, доки ви не навчитеся контролювати свої збитки та розуміти прайс екшен. Все це приходить лише з досвідом. Вам потрібно мати терпіння і продовжувати торгувати.

Один із способів захистити свій депозит від занадто великих збитків – це використовувати аварійний фактичний стоп-лосс на відстані 30-50 пунктів від вашого ментального стоп-лосса. Цей метод захистить вас від втрат великої кількості пунктів при різких і несподіваних рухах ціни на ринку.

Чи варто використовувати ментальний стоп-лосс?

Рішення про використання ментальних стоп-лоссів лежить на вас. Спробуйте їх використовувати протягом кількох тижнів і подивіться, як вони працюватимуть для вас. Для деяких трейдерів використання ментальних стоп-лоссів може подвоїти їх загальний прибуток. Інші трейдери, як правило, отримують такі ж результати, що й при використанні автоматичних стоп-лоссів. Однак для когось вони можуть зовсім не підійти, і їх торгові результати погіршаться.

Незважаючи на те, що використання ментальних стоп-лоссів не є загальноприйнятою практикою, ця техніка може дати вам торгове перевагу. Однак пам’ятайте, що якщо ви не поруч зі своїм комп’ютером і не можете постійно контролювати свою торгівлю, завжди використовуйте автоматичні стоп-лосси. Не варто піддавати свій торговий депозит непотрібним ризикам.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду