Trader-blog » Інвестиції » Показники компанії, які варто враховувати при інвестуванні

Показники компанії, які варто враховувати при інвестуванні

Інвестування в акції — це не гра в покер, і ви не станете багатими миттєво. Коли ви купуєте акції, ви стаєте власником компанії, яку представляє акція.

Якщо ви, наприклад, купуєте акції Apple (NASDAQ: APPL), і їхня ціна буде зростати протягом наступних кількох років, ви будете збагачуватися разом з іншими акціонерами. Але якщо ви інвестуєте в Apple, і показники компанії погіршуються протягом наступних кількох років, ваші акції будуть дешевшати — і ви втратите гроші на ваших інвестиціях.

Хоча ця концепція може здатися простою, дивно, наскільки багато інвесторів пропускають ключові показники компанії, перш ніж вкладати свої кошти. В результаті вони стають власниками компаній, які рік за роком втрачають свої гроші.

Ви хочете бути власником успішної компанії, яка приносить вам прибуток, так чому б вам спочатку не витратити час на її дослідження? Не хвилюйтеся, це простіше, ніж ви думаєте. Використання ключових концепцій і всього 15 хвилин для аналізу компанії може означати різницю між отриманням прибутку від інвестицій і потенційними збитками.

У сьогоднішній статті ми розглянемо ключові показники компанії, які зроблять вас більш успішним інвестором в акції.

Головний виконавчий директор

Подібно капітану корабля, головний виконавчий директор компанії керує нею і іноді може затонути корабель, тому важливо знати генерального директора компанії перед покупкою.

На що звертати увагу: вам не потрібна біографія генерального директора, просто короткий огляд його ділової історії. Пошукайте цю інформацію на сайті Morningstar.com або в пошуковій системі.

Задайте собі такі питання: вважаєте чи ви, що у генерального директора є необхідний досвід для управління автомобільною компанією протягом наступних 10 років, якщо він раніше очолював роздрібну мережу протягом останніх 10 років?

Чи пов’язаний успіх компанії з цією особою, як Стів Джобс з Apple або Уоррен Баффет з Berkshire-Hathaway (NYSE: BRK-B)? І якщо так, то чи відчуваєте ви себе комфортно, що бізнес буде процвітати після того, як ця особа покине компанію?

Бізнес-модель

Бізнес-модель, по суті, – це стратегія, яку компанія використовує для максимізації свого прибутку у своїй галузі.

Наприклад, Walmart (NYSE: WMT) пропонує мінімальну ціну, щоб продавати більше товарів. З іншого боку, інший роздрібний торговець, такий як Coach (NYSE: COH), продає менше товарів вищої якості, але отримує більший прибуток від проданих товарів.

Хоча «правильної» стратегії не існує, переконайтеся, що ви розумієте і згодні з бізнес-моделлю компанії.

Подумайте, наскільки добре бізнес-модель компанії може працювати в умовах спаду або економічного зростання. Бізнес-модель Dollar Tree (NASDAQ: DLTR), що полягає в продажу товарів за 1 долар, навіть під час рецесії 2008 року приносила компанії рекордний прибуток кожен рік з 2007 по 2012 рік, а вартість акцій зросла на 352% за той же період.

Конкурентне перевага

Конкурентне перевага, іноді називана економічним відривом, – це коли компанія випереджає своїх конкурентів завдяки своїм відмінним продуктам, патентам, силі бренду, технологіям або операційній ефективності.

Переконайтеся, що компанія, яку ви збираєтеся купити, має конкурентну перевагу. Наприклад, Walmart пропонує найнижчі ціни на товари, які важко перевершити конкурентам. Coca-Cola (NYSE: KO) широко відома своїм брендом і продає популярний продукт, який конкурентам важко повторити.

Конкурентна перевага – це стіна, яка утримує конкурентів від завоювання частки ринку і зберігає прибутковість цієї компанії – і робить її більш вигідною інвестицією в довгостроковій перспективі.

Дохід

Дохід – це сума грошей, яку компанія отримала від продажу свого продукту або послуги. Дохід іноді називають “верхньою лінією” компанії, оскільки він завжди вказується в першому рядку звіту про прибутки та збитки кожної компанії.

На що звертати увагу: компанія, дохід якої щорічно зростає протягом останніх кількох років. Хоча нереально очікувати збільшення обсягів продажів кожен рік (особливо в умовах рецесії в економіці), компанія, яка має тенденцію до зниження річного доходу, сигналізує, що вона має проблеми з продажем своїх продуктів та послуг або пошуком інших джерел доходу.

Чистий прибуток

Чистий прибуток – це сума грошей, яку компанія заробила від продажу після вирахування витрат і податків. Як випливає з назви, чистий прибуток компанії вказаний у нижньому рядку звіту про прибутки та збитки.

На що звернути увагу: ріст чистого прибутку з року в рік. Компанія з щорічним зростанням чистого прибутку показує, що вона вміє ефективно продавати свою продукцію, скорочувати або контролювати операційні витрати свого бізнесу або поєднувати і те, і інше.

Такі компанії, як AutoZone (NYSE: AZO) та Ross (NASDAQ: ROST), змогли збільшити свої чисті доходи під час останньої кризи, і обидві акції за той самий період повернулися більш ніж на 100%.

Маржа прибутку

Маржа прибутку – це процент виручки, яку компанія отримує у вигляді прибутку (після виплати витрат, відсотків і податків). Наприклад, в період свого розквіту Apple мала прибуток у 26%, що означає, що на кожні 100 доларів проданого гаджета отримувала 26 доларів прибутку. Маржа прибутку компанії – це чистий прибуток, поділений на загальну виручку.

На що звертати увагу: стабільна або зростаюча рентабельність забезпечує прибутковість компанії і можливість винагороджувати акціонерів доходами навіть у період рецесії.

Компанії з ростучою маржею прибутку сигналізують про те, що вони можуть встановлювати вищі ціни, оскільки споживачі готові платити за їхній продукт. Apple отримує значний прибуток, оскільки може продавати свої пристрої за набагато вищою ціною, ніж конкуренти.

Компанії, які можуть підтримувати стабільну рентабельність, демонструють, що вони можуть ефективно контролювати свої операційні витрати, забезпечуючи ефективність компанії. Wal-Mart вдавалося підтримувати низькі ціни на свою продукцію і стабільну рентабельність навіть під час рецесій.

Стабільна або зростаюча норма прибутку забезпечує прибутковість компанії і можливість винагороджувати акціонерів зростаючими доходами.

Відношення боргу до власного капіталу

Цей показник допомагає вам зрозуміти, скільки боргів компанія несе порівняно з обсягом капіталу, який акціонери мають у компанії.

На що звертати увагу: компанія з низьким рівнем боргу по відношенню до власного капіталу (загальний рівень боргу не перевищує загальний рівень власного капіталу компанії; співвідношення 1:1 або нижче).

Використовуючи його як міру безпеки, відношення боргу до власного капіталу перевіряє, наскільки добре компанія може погасити свої боргові зобов’язання у випадку серйозних фінансових проблем.

Ціново-прибуткове відношення (P/E)

Недостатньо знаходити компанію з міцними фінансовими показниками. Точно так само, як ви можете переплатити за чудовий автомобіль, ви можете переплатити за чудову компанію – і це може означати обмежений потенціал зростання вашого прибутку (а навіть збитки). За допомогою відношення ціни до прибутку (P/E) ви можете дізнатися, чи переоцінені акції компанії. Коефіцієнт P/E порівнює ціну акції з величиною прибутку на акцію, який генерує компанія.

Що шукати: компанія з P/E відношенням, яке нижче, ніж загальні показники по ринку P/E. В цілому, добре керована компанія з відносно низьким коефіцієнтом P/E сигналізує про те, що акції компанії продаються за справедливу ціну або навіть вигідну ціну.

Показники компанії: підсумок

Ці вісім фактів не є гарантією успіху при інвестуванні, однак вони можуть допомогти вам уникнути помилок, які менш досвідчені інвестори часто роблять при покупці акцій компанії.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду