Trader-blog » Крипто » Огляд проекту DASH: особливості використання та перспективи

Огляд проекту DASH: особливості використання та перспективи

Огляд проекту DASH: особливості використання та перспективи

DASH – один з найвідоміших форків біткоїна (після Лайткоина) та одна з найбільш відомих анонімних криптовалют.

Це платіжна мережа з миттєвим підтвердженням транзакцій, майже нульовими комісіями та необов’язковою конфіденційністю переказів, яку сама команда вважає еквівалентом звичайних готівкових грошей. Саме через це виникло назва DASH, що складається з двох слів: Digital і Cash (тобто цифрові гроші). Тому правильно називати його “ДЕШ” (оскільки ми кажемо “КЕШ”). Але в криптовалютному співтоваристві більш прийнято називати цю монету “ДАШ”.

Хоча мережа DASH сумісна з багатьма ключовими компонентами екосистеми біткоїна, її дворівнева структура мережі пропонує деякі поліпшення щодо швидкості транзакцій (до 2 секунд), конфіденційності та управління.

Історія та етапи розвитку проекту DASH

Започаткований як Xcoin: Початкова назва проекту, коли він був запущений у 2014 році, була Xcoin. Засновником його був американський програміст Еван Даффілд.

Перейменований на DASH: У 2015 році проект отримав свою нинішню назву – DASH. Проте до цього він вже був перейменований з Xcoin на Darkcoin (або “темна монета”, з натяком на конфіденційність).

Неудачний старт: Початок був невдалим: у коді була виявлена помилка, через яку протягом перших двох днів мережа відбивала навіть 10% від загального обсягу емісії. Ця помилка миттєво зробила Евана багатим, хоча він пропонував спільноті перезапустити мережу, щоб уникнути цієї початкової помилки. Проте пропозицію було відхилено, і все залишилося так, як є.

Приватні перекази з DASH: PrivateSend

Унікальна функція: DASH має власний механізм змішування транзакцій, відомий як PrivateSend. Це означає, що користувачам не потрібні зовнішні міксери, якщо вони хочуть анонімізувати свої перекази з якихось причин.

Принцип роботи: усі монети DASH у вашому гаманці складаються з різних “входів”. Функція PrivateSend запускає процес змішування ваших входів з входами двох інших користувачів. При цьому ваші гроші залишаються в гаманці, і ви продовжуєте контролювати свої кошти.

Технічна реалізація: спочатку транзакція ділиться на рівні частини (наприклад, 0.1 DASH, 1 DASH, 10 DASH і т. д.), що робить неможливим відстеження окремих сум. Потім відбувається часткове анонімізування змішуванням рівних частин, причому кожне змішування виконується новою мастернодою. На останньому етапі сума, яку відправник надсилає, приходить на анонімні адреси. Це все відбувається швидко і без затримок, адже чекати підтверджень не потрібно.

Унікальність DASH: двошаровість

Суть концепції: однією з основних відмінностей DASH від біткоїн-блокчейну є його двошаровість.

Майнери і мастерноди: тут присутні не лише майнери, які розв’язують завдання з пошуку нових блоків, але й другий рівень – мастерноди.

Особливості DASH: на цьому рівні реалізовані фішки DASH, такі як анонімність транзакцій, система децентралізованого управління через голосування, а також система миттєвих переказів під назвою InstantSend.

Роль мастернод: кожна мастернода зберігає повну копію блокчейна і отримує частину винагороди за виконання покладених на них функцій.

Мастерноди: ядро мережі

Що це таке? Мастерноди – це потужні фізичні сервери з встановленим програмним забезпеченням від Dash, які гарантують певний мінімальний рівень продуктивності та функціональності для виконання певних завдань.

Власний або орендований: Сервер може бути як власним, так і орендованим.

Старт мастерноди: ключові аспекти

Мінімальний внесок: для запуску мастерноди потрібно умовно заблокувати не менше 1000 DASH (на сьогодні це приблизно 33 тисячі доларів).

Застава і контроль: застава потрібна для уникнення надмірного розширення мережі непотрібними мастернодами. Існує умова, яку необхідно виконати: доказ володіння DASH. Монети не обов’язково повинні бути у самій мастерноді, але вони повинні зберігатися певним чином, щоб це було прозоро для всієї мережі.

Гнучкість в управлінні: проте, монети не є повністю заблокованими. Якщо власник вирішить перемістити або витратити заставні монети, він може зробити це у будь-який момент, АЛЕ мастернода автоматично вийде офлайн, а виплата винагород припиниться.

Роль власників мастернод у голосуванні та розподілі бюджету

Голосування власників мастернод: крім того, власники мастернод можуть голосувати за розподіл бюджету, який складає 10% від винагороди за блок. Цей бюджет спрямовується на фінансування нових проектів, що розвивають екосистему Dash. Кожна мастернода отримує один голос (за/проти/утриматися) по кожній пропозиції.

Децентралізоване управління: з цим типом децентралізованого управління пов’язаний дуже цікавий історичний факт: саме DASH вважається “батьком” такої ідеї, як DAO (децентралізована автономна організація). Просто в їх випадку це називалося не DAO, а DGBB – Decentralized Governance by Blockchain (тобто децентралізоване управління через блокчейн).

Вибір мастернод: мастерноди обираються в кожному блоку (приблизно кожні 2,6 хвилини) з детермінованого списку мастернод, а після виплати винагороди переміщуються в кінець списку. З ростом кількості мастернод тривалість між виплатами збільшується.

Умови видалення мастернод: якщо мастернода не надає свої послуги мережі протягом більше ніж одну годину, вона видаляється зі списку мастернод.

На сьогоднішній день у мережі зареєстровано 3578 мастернод, кожна з них має унікальну IP-адресу. Це свідчить про достатню децентралізацію мережі.

Найбільше мастернод DASH працює у США та Нідерландах (майже половина від загальної кількості в ці дві країни). По 10% мастернод контролюють Німеччина та Литва. Інші вузли достатньо рівномірно розподілені по ряду інших країн, включаючи Росію.

Варто відзначити, що хоча мережа не використовує алгоритм Proof-of-Stake, користувачі все одно мають можливість ставити свої монети на стейкінг через зовнішні стейкінг-сервіси та отримувати за це монети DASH у якості винагороди.

Відділ майнінгу та мастернод

Майнінг — це процес створення нових блоків, їх з’єднання з блокчейном і отримання за це винагороди. Мастерноди беруть участь у цій системі.

Майнери забезпечують появу нових блоків, але контроль за їхньою роботою лежить на мастернодах. Майнери отримують 45% винагороди за свою роботу, і ця частина переходить мастернодам. І ще 10% віддається на розвиток екосистеми.

Навіть якщо розподіл винагороди через мережу проводиться через майнерів, мастерноди контролюють їхню роботу.

Мастерноди мають право відхиляти неправильно сформовані блоки від майнерів. Якщо ж майнер спробує забрати всю винагороду за блок або запустити застарілу версію програмного забезпечення Dash, мережа мастернод не дозволить це, і такий блок не буде доданий до блокчейну.

Для тих, хто не хоче ризикувати покупкою спеціалізованого обладнання для майнінгу, існує можливість отримувати частину комісії через майнінгові пули. Їх існує безліч, тому можна легко вибрати пул із вигідними тарифами та низьким пінгом. Потім просто вказуєте ваш платіжний адрес Dash як ім’я користувача і розпочинаєте майнити, сплачуючи комісію близько 0,1%.

Дорожня карта: ключ до успіху

Однією з великих переваг проекту є дуже якісне виконання своєї дорожньої карти. Всі пункти дотримуються, і майбутні амбіції прописуються дуже чітко.

Можливо, ви не помічали цього, але в світі повно проектів, які публікують гучні дорожні карти – і потім забувають про них або постійно переносять дати випуску. Це часто свідчить про те, що такі проекти зміщені в бік маркетингу (замість розвитку технологій та спільноти).

У цьому плані DASH діє просто прикладно: всі оголошені завдання виконуються точно в строк. І картка існує з 2014 року!

На цей рік, наприклад, запланований випуск власної платіжної системи DashPay. Це очікується у жовтні.

Монета DASH: проекція та обсяги

Максимальна емісія DASH обмежена 18,9 мільйонами одиниць (менше, ніж у Bitcoin). Наразі вільному обороті перебуває 11,3 мільйона монет.

Капіталізація проекту становить 375 мільйонів доларів, що дозволяє йому посідати 94-е місце у світовому рейтингу криптовалют.

У грудні 2017 року ціна монети досягала 1400 доларів (в порівнянні з сьогоднішніми 33 доларами). Однак у 2021 році, коли Bitcoin встановлював свої історичні максимуми, ціна DASH становила лише 400 доларів.

На сьогодні актив практично повернувся до свого стартового рівня 2014 року і виглядає дуже пасивно.

Монети XMR можна отримати шляхом отримання їх від інших користувачів, купивши їх на криптобіржах або використовуючи криптоатмати по всьому світу.

Можливість арбітражу DASH

Цікаво, що DASH можна успішно арбітражувати на ринку. Наприклад, позавчора (середа, 21 червня), на одній із бірж ціна монети DASH становила 30 доларів, в той час як на інших платформах вона була близька до ринкової ціни (близько 33,65 доларів).

Монету DASH також приймають у ряді веб-сайтів та сервісів, серед яких є онлайн-казино, магазини та відоме турагентство Travala.

Висновок: якісний та стійкий проект

Цей проект вражає своєю стійкістю та професійністю. Величезним плюсом є його двошарова система, яка відзначається високою оригінальністю. Амбіції проекту зацікавлюють – створення глобальної безготівкової платіжної системи, схожої на те, що Сатоші Накамото працював над біткоїном. Однак, інвестиційна привабливість монети потребує уваги через багато невідомих факторів, пов’язаних з регулюванням та обмеженнями.

Переваги та недоліки монети DASH

Переваги:

1. Висока анонімність транзакцій.
Монета забезпечує високий рівень конфіденційності у здійсненні транзакцій.

2. Швидке підтвердження транзакцій.
Дуже швидкий процес підтвердження транзакцій.

3. Маленькі комісійні.
Вартість транзакцій набагато нижча, ніж у біткоїна.

4. Простий майнінг.
Майнінг доступніший та простіший порівняно з багатьма Proof-of-Work блокчейнами.

5. Ефективний протокол шифрування.
Має більш вдосконалений протокол шифрування порівняно з біткоїном.

6. Сильна команда розробників.
Проект очолює харизматичний лідер і команда висококваліфікованих фахівців.

Недоліки:

1. Ризики дерегуляції на біржах.
Існує ризик зняття з лістингу на біржах, що нині часто стається з монетами, що ставляться на анонімність.

2. Ризики втрати функціональності мережі.
Можливість втрати контролю над більшістю мастернод може спричинити ризик для роботи мережі.

3. Висока вартість мастерноди.
Велика вартість входу до мастерноди (понад 33 тисячі доларів), що може бути недоступною для багатьох.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду