Trader-blog » Інвестиції » Диверсифікація портфелю: засіб захисту ваших інвестицій

Диверсифікація портфелю: засіб захисту ваших інвестицій

Одним із найнадійніших способів уникнути катастрофи під час економічної кризи є диверсифікація портфелю ваших інвестицій.

Диверсифікація є одним з ключових аспектів успішного портфеля та золотим правилом для інвестора. Вона передбачає розподіл акцій з різних ринків і секторів, а також за розміром ринкової капіталізації. Це допомагає знизити ризик ваших інвестицій перед ринковою волатильністю.

У випадку ринкового спаду безпечніше інвестувати в декілька різних компаній з різних секторів та розмірів, ніж триматися лише однієї групи акцій. Багато людей втратили все під час краху доткомів наприкінці 90-х років. Диверсифікація може допомогти інвесторам уникнути подібної долі.

Чому варто диверсифікувати?

Одні інвестиції зростають у ціні, інші знижуються. Головна причина важливості диверсифікації полягає в тому, що вона має тенденцію зменшувати загальний ризик у портфелі інвестора. Це може допомогти інвестору взяти на себе ризиковані активи, не ризикуючи повністю зруйнуватися, коли вони починають падати в ціні.

Уявіть, що у вашому портфелі є дві акції. Якщо вони ростуть, це означає, що вони сильно корелюють. Коли одна акція падає, інша може постраждати. Проте, якщо інвестор обирає дві акції, які не корелюють, тоді, коли одна акція зростає, інша може знизитися.

Приклад проблем, пов’язаних з володінням концентрованим портфелем, відбувся у технологічному секторі на початку 2000-х років. У кінці 1990-х років інвестування виключно в технологічні акції здавалося розумною стратегією. Зазвичай високотехнологічний Nasdaq Composite демонстрував щорічний зріст більше 20%.

Проте, коли в 2000 році технологічний сектор врешті-решт рухнув, багатьом інвесторам, які утримували велику кількість цих акцій, сталося гостре зниження портфеля на 80% і більше. Багатьом з цих інвесторів знадобилися роки, щоб відновитися після цих жахливих втрат. У порівнянні більшості інвесторів, які володіли диверсифікованою корзиною акцій (які представляли технологічні та багато інших секторів), вдалося досить добре утриматися під час технологічного спаду.

Скільки акцій потрібно для збалансованого портфеля?

Диверсифікація – одна з найстаріших і найважливіших концепцій у світі інвестування. Основна ідея полягає в розподілі інвестицій між різними активами з метою мінімізації ризиків.

Скільки цінних паперів потрібно для диверсифікації портфеля? Тут немає однозначної відповіді. Портфель, що складається з 20 або 30 акцій, розподілених по різним секторам, забезпечує адекватну диверсифікацію. На відміну, портфель з 5-10 акцій, ймовірно, буде набагато більш волатильним.

Мінімальна кількість акцій для здорового портфеля – 12. Важливо розуміти, що це не означає, що вам просто потрібно інвестувати в 12 найбільших компаній S&P 500 і сподіватися на успіх. Це лише початок.

Також варто розподілити портфель між різними секторами. Це може бути все, від технологій до ресторанів чи подорожей. Це важлива частина диверсифікації, оскільки дозволяє розподілити і контролювати ризики.

Наприклад, під час пандемії COVID-19 авіакомпанії та ресторанна індустрія сильно постраждали. Проте компанії, такі як Zoom та Netflix, переживають бум. Якби ви інвестували лише в акції ресторанної галузі, ваш портфель зараз виглядав би дуже погано.

Диверсифікація, хоч і не гарантує від втрат, є найважливішою складовою досягнення довгострокових фінансових цілей при мінімізації ризику. За словами легендарного інвестора Пітера Лінча:

“Достатньо кількох великих переможців, щоб виправдати інвестиції.”

Іншими словами, у вашому портфелі завжди можуть бути акції, які можуть показати себе не найкращим чином, але з довгострокової перспективи це не матиме значення порівняно з переможцями.

Важливість розміру компанії

Залежно від ваших конкретних цілей для вашого портфеля, вам потрібно інвестувати в здорове поєднання акцій малих, середніх і великих компаній. Якщо ви шукаєте менш ризикований портфель з повільним зростанням, то вам найкраще інвестувати в компанії з великою капіталізацією, такі як Apple і Amazon.

Однак, якщо ви хочете побачити потенційний вибуховий ріст протягом більш короткого часу, тоді вам більше підійдуть акції з малою і середньою капіталізацією, наприклад Slack або Shopify. Ці акції належать молодим, більш ризиковим компаніям, але вони швидко зростають і захоплюють частку ринку.

Проте це не гарантує, що компанії з малою капіталізацією будуть зростати або що компанії з великою капіталізацією завжди будуть стабільними. Тут суть у тому, щоб знайти здоровий баланс для ваших інвестицій.

Як рознообразити свій портфель?

Існує багато різних способів диверсифікації портфеля, але основна ідея полягає в тому, щоб інвестувати в різноманітний набір класів активів (таких як акції, облігації, готівка та нерухомість — навіть предмети колекціонування та дорогоцінні метали), а потім інвестувати в різноманітному наборі активів всередині цих класів.

Наприклад, інвестор з довгостроковим інвестиційним горизонтом може вирішити інвестувати 80% активів свого портфеля в акції, 10% в цінні папери з фіксованим доходом і 10% в готівку. З іншого боку, інвестор з коротшими строками може вирішити бути трохи обережнішим. Він може виділити 60% на акції, 30% на облігації і 10% на готівку.

Інший метод диверсифікації включає розподіл певного відсотка свого портфеля по різних інвестиційних категоріях всередині кожного класу активів. Наприклад, агресивний інвестор може вирішити направити 80% своїх інвестицій в акції з ростом, а 20% — в акції, які приносять великі дивіденди.

Не існує ідеально диверсифікованого портфеля, оскільки різні інвестори потребують різних типів диверсифікації. Наприклад, молодшим інвесторам краще інвестувати більшу частину свого портфеля в більш ризикові активи, ніж інвесторам старшого віку. Таким чином, їх рішення щодо диверсифікації портфеля будуть різними.

Некоторі важливі інструменти диверсифікації

Диверсифікація портфеля – це один з кутових каменів не лише фінансової теорії, а й повсякденного інвестування.

Паєві інвестиційні фонди та ETF – це два найпопулярніших та простих способи миттєвої диверсифікації. Кожен з них має широкий спектр інвестицій, що дозволяє інвесторам легко отримати доступ до великої групи компаній у межах сектору чи класу активів.

Індексні фонди, наприклад, є популярним засобом диверсифікації портфеля по всьому фондовому ринку, тоді як іноземні індексні фонди роблять диверсифікацію за кордоном менш складною та дорогою. Фонди облігацій також мають майже необмежену кількість варіантів.

Іноді фонди фокусуються лише на дуже конкретних секторах чи ринках (наприклад, сталі або Китаю), і хоча вони можуть бути відмінним способом диверсифікації всередині сектора, вони не забезпечують більш широкої диверсифікації. Іншими словами, володінням паєвим інвестиційним фондом не означає, що ваш портфель диверсифікований. Тому так важливо прочитати проспект емісії та розуміти, на що акцентується керуючий фондом.

Слід зауважити, що клас активів та сектор – це дві різні речі. Інвестування у один паєвий інвестиційний фонд не диверсифікує вас за класами активів, якщо він інвестує лише в акції. Аналогічно, якщо ви розподіляєте частину свого портфеля за класом облігаційних активів, не вкладайте всі ці кошти в облігації одного емітента.

Дослідження показують, що розподіл активів має тенденцію мати більший вплив на доходність, тому більшу частину часу слід зосередити на тому, який відсоток ваших коштів повинен бути в акціях, облігаціях, нерухомості і т. д.

Диверсифікація портфеля на практиці

Вибір компаній для інвестування залежить від того, яких результатів ви очікуєте від своїх інвестицій. Чи мрієте ви про стабільний дохід для пенсії, чи вам потрібен прибуток вже зараз? Не забувайте, що терпіння є ключем до довгострокового збагачення під час інвестування.

Пітер Лінч, один з найвидатніших інвесторів наших часів, класифікував акції за 6 способами, залежно від того, в якій галузі вони діють і якого прибутку ви, як інвестор, може очікувати:

Повільні зростаючі: зазвичай великі компанії, які повільно ростуть у періоди процвітання, але також повільно падають під час спаду.

Стійкі: залишаються стабільними в найскладніших ринкових умовах, оскільки людям завжди потрібно те, що вони пропонують. Подумайте про виробника зубної пасти Colgate. Будь то бум чи рецесія, людям завжди потрібно чистити зуби.

Швидкозростаючі: менші та молоді компанії, які мають значний вплив на ринок і постійно збільшують свій дохід.

Циклічні: компанії, чий прибуток і продажі зростають і падають з регулярними інтервалами, наприклад, акції авіакомпаній.

Переломні: компанії, які мають проблеми, але можуть змінити ситуацію завдяки розумним рішенням. Chipotle – чудовий приклад успішного відновлення. Under Armour чекає свого часу.

Гра з активами: компанії, активи яких можуть не відображатися в їхньому чистому прибутку. Наприклад, роздрібний торговець, який опинився у складному становищі через змінюючийся ринок, насправді має нерухомість на мільйони доларів.

Для початківців інвесторів завжди добре мати певну кількість швидкозростаючих, стійких та швидкозростаючих компаній. Завжди трохи безпечніше інвестувати в повільні зростаючі та стійкі акції, які зазвичай найкраще представляють ринок в цілому. І до цього часу, з моменту свого заснування, ринок в середньому приносив 10% річних протягом десятирічного періоду.

Однак по мірі того, як ви стаєте більш впевненими у своєму інвестиційному портфелі, можливо, ви ризикнете більш ризикованими інвестиціями.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду