Trader-blog » Теханаліз » Двійна вершина та подвійне дно у технічному аналізі

Двійна вершина та подвійне дно у технічному аналізі

Можливо, ви вже чули про фігури двійну вершину та подвійне дно багато разів. І, можливо, намагалися торгувати за цими формаціями. Проте, коли ви дивитеся на графіки в реальному часі, все виявляється не так просто. У цій статті ми спробуємо розібратися з усіма особливостями та нюансами двійної вершини та подвійного дна, а також вивчити торгові стратегії та методи, які ви зможете використовувати для отримання прибутку.

Що таке двійна вершина?

Двійна вершина (а також їй відповідає формація подвійне дно) – це модель розвернення на графіку. Вона складається з трьох елементів: перша вершина, друга вершина і лінія шиї.

Як інтерпретувати цей патерн?

Перша вершина, після якої ринок робить відскік. На даний момент ви не можете точно сказати, чи це буде розвернення, оскільки трендові ринки час від часу коригуються. Друга вершина – ринок знову робить відскік у тій самій області. Це перший ознака того, що ринок може опуститися ще нижче. Прорив лінії шиї – продавці все більше захоплюють ініціативу, і ринок може продовжити знижуватися.

Отже, формація двійної вершини сигналізує про можливий розвернення тренду.

Не всі формації двійної вершини є якісними. Якщо ви помічаєте цей патерн в сильному висхідному тренді, ймовірно, ринок продовжить рухатися вгору.

Також дуже важливо, щоб між першим і другим піком пройшло достатньо часу, і відповідно було достатньо вільного простору.

Створення вигідних сценаріїв: важливість відстані між вершинами

Стараючись, шукайте такі сценарії, де вершини знаходяться одна від одної на достатньо великій відстані. Як в прикладі нижче.

Чому важливо, щоб вершини були далеко одна від одної?

Коли між формуванням першої та другої вершини пройшло достатньо часу, рівень, від якого вони відштовхуються, стає більш значущим, і все більше трейдерів починають входити в продажі з цього рівня.

Ловушка двійної вершини: аналіз графіка

Розглянемо наступний графік:

У цей момент багато трейдерів очікуватимуть прориву лінії шиї і розпочнуть відкривати угоди на покупку. Прорив відбувається на великій свічці. Але подальше розвиток подій наступний:

Ловушка ложного прориву: використання ситуації

Трейдери, які сподівалися на тривалий биковий тренд, тепер потрапили у пастку ложного прориву, оскільки ринок різко розвернувся.

Тепер, коли це сталося, у нас з’являється можливість скористатися цією ситуацією. Як? Ми будемо відкривати позицію на продаж після ложного прориву. Якщо ринок продовжить знижуватися, це призведе до виконання стоп-лоссів трейдерів, які були в угодах на покупку, що змусить ціну рухатися вниз ще сильніше.

Коли ви торгуєте за цією стратегією, ви, ймовірно, будете торгувати проти довгострокового тренду. Тому не будьте занадто агресивними з постановкою тейк-профітів. Замість цього ви можете розглянути можливість отримання прибутку на найближчому рівні.

Найкращий спосіб вступити в угоду з оптимальним співвідношенням ризику до прибутку

У класичному технічному аналізі рекомендується вступати в угоду після того, як ціна пробиває лінію шиї і встановлювати стоп-лосс над рівнем вершин (або під рівнем впадин у випадку подвійного дна).

Проте цей підхід має дві проблеми. Часто після різкого руху та пробою лінії шиї утворюється ложний прорив. І також співвідношення ризику до прибутку при класичному встановленні стоп-лосса не є найкращим.

Тому іноді краще зачекати невеликої консолідації біля лінії шиї, яка фактично є набором позиції за рахунок трейдерів, що відкривають угоди на покупку за цим рівнем. І встановити стоп-лосс за межами цієї консолідації.

Використання трейлінг стопу для максимізації прибутку

Якщо ви будете використовувати цю стратегію, скористайтеся трейлінг стопом і спробуйте взяти як можна більше пунктів у майбутньому русі.

Виявлення розвороту ринку з найбільшою точністю

Для визначення найбільш ймовірного розвороту ринку за патерном двійної вершини, ви можете скористатися стратегією множинних таймфреймів. Ось як це працює.

Спочатку визначте, що ринок перебуває в низхідному тренді. Дозвольте ціні наблизитися до найближчої області опори. Шукайте формацію двійної вершини на меншому таймфреймі.

Ось приклад. Ціна наближається до рівня опору на чотиригодинному таймфреймі.

ddd

На різних часових періодах у технічному аналізі можуть утворюватися різні патерни. Один з них – двійна вершина. Це формація, яка може вказувати на можливий розворот тренду.

Щоб виявити двійну вершину, слід уважно спостерігати за графіком на певному часовому таймфреймі. Ця формація зазвичай складається з двох високих точок, які вказують на потенційне виснаження покупців і можливий перехід ринку у зворотному напрямку.

Пам’ятайте, що виявлення таких патернів може бути корисним для прийняття управлінських рішень при торгівлі на фінансових ринках.

sss

Що таке подвійне дно?

Подвійне дно – це паттерн, який вказує на можливий реверс ринку після спадного тренду. Проте в торгівлі цим паттерном є свої відмінності та особливості.

Подвійне дно – це формація, яка відображає реверс спадного тренду (його протилежність називається подвійна вершина).

Вона складається з трьох частин:

 • Перше мінімальне значення – перший резкий рух ціни вниз.
 • Друге мінімальне значення – другий резкий рух ціни вниз.
 • Лінія шиї – зона опору.

Що означає цей паттерн?

 • Перше мінімальне значення – ринок робить перший рух у спадному тренді.
 • Друге мінімальне значення – приблизно у тому ж самому місці ринок знову змінює напрямок. Тепер ми розуміємо, що на ринку є сильний тиск купців, але ще рано говорити про те, чи зможе спадний тренд остаточно змінити свій напрям.
 • Прорив лінії шиї – ціна пробиває рівень шиї, що сигналізує про те, що тепер уже покупці повністю контролюють ситуацію. Ринок, найімовірніше, продовжить свій рух вгору.

Коротше кажучи, паттерн подвійного дна сигналізує про те, що спадний тренд, ймовірно, досяг свого мінімуму, і ціна незабаром почне зростати.

Ось як це виглядає:

Уникальний підхід до торгівлі паттерном подвійного дна

Багато трейдерів відкривають позиції після прориву лінії шиї у патерні подвійного дна. Проте вони ігнорують контекст ринку. Тому будьте обережні.

Якщо ринок знаходиться в сильному спадному тренді і утворює невелике подвійне дно, ймовірно, ринок продовжить свій спад.

Ви можете використовувати додатковий фільтр, щоб уникнути подібної ситуації:

 • Додайте 20-періодну просту рухому середню (SMA) на графік.
 • Якщо ціна знаходиться нижче 20 SMA, не входьте на ринок.

Ефективна торгівля подвійним дном: стратегії та переваги

Важливість простору між мінімумами

Коли ви працюєте з патерном подвійного дна, вам слід звернути увагу на відстань між двома мінімумами – чим вона більша, тим краще.

Чому саме так?

Коли мінімуми знаходяться достатньо далеко один від одного, це привертає увагу великої кількості трейдерів, які відкривають позиції укоротки і, таким чином, потрапляють у пастку.

Використання можливостей: торгівля після подвійного дна

Перед тим, як увійти в угоду після подвійного дна, важливо, щоб між першим і другим мінімумами було достатньо простору. Чим більше це відстань, тим краще для торгівлі.

Сигнали для входу в угоду

Коли ціна робить ложний прорив після другого мінімуму, це може бути часом для входу в угоду в лонг. Після цього очікується сильний реакція ціни, що може бути використано для здійснення успішної угоди.

Можливості для ухвалення рішень

По мірі того, як ціна падає нижче першого мінімуму, багато трейдерів розпочинають продаж на ринку і розміщають свої стопи трохи вище пробитого рівня. Проте, якщо ціна розвертається вгору, стопи цих трейдерів викликають реакцію. Ви можете скористатися цим, відкривши довгу позицію за моделлю подвійного дна.

Використання потужних технік для входу на ринок

Стратегія перевірена часом

Ціна часто здійснює відступ після прориву лінії шиї. Проте ви можете передбачити силу покупців заздалегідь, перш ніж відкривати позицію на зростання. Для цього вам потрібно:

 1. Знайти потенційне подвійне дно. Це дозволить вам припустити, що ринок готується до звороту.
 2. Почекати, поки ціна почне рухатися вгору. Це сигнал, що покупці беруть верх.
 3. Виявити формування відступу у вигляді щільної консолідації. Це ознака зміни тренду.
 4. Відкрити угоду, коли ціна вирветься за межі діапазону. Це підтвердження сили руху.

Стабільний вхід на ринок

Це надійний метод входу, що дозволить вам зайти на ринок з оптимальним співвідношенням ризику до прибутку.

Сигнали від консолідації

Коли спостерігається слабкий відступ, який перетворюється на щільну консолідацію, це свідчить про те, що тиск зі сторони продавців відсутній. Ви можете встановити стоп-лосс нижче мінімума діапазону.

Однак іноді ціна буде рухатися вгору без будь-яких відступів. Що робити в такому випадку?

Уникайте небезпечних стратегій

Коли ціна різко пробиває лінію шиї, не слід бездумно переслідувати ринок. Ви ризикуєте зазнати втрати через відсутність логічного місця для встановлення стоп-лоссу після першого відступу або розвернення.

Замість цього краще зачекати повторного тестування рівня прориву.

Після прориву ми очікуємо повторного тестування рівня шиї. На лінії шиї ми шукаємо паттерн прайс-екшену. Відкривайте позицію в лонг, встановивши стоп-лосс на відстані нижче 1 ATR від точки входу.

Іноді ринок може не тестувати рівень шиї. Однак, замість цього, може сформуватися биковий прапор. Це ще одна фігура, на основі якої ви зможете зайти на ринок.

Пошук надійних моделей двійного дна

Не всі моделі двійного дна мають однакову надійність. Можливо зустріти два однакові шаблони, проте один з них матиме високу ймовірність розвернення, а інший, швидше за все, зазнає невдачі. Тому, як трейдеру, цікавиться тим, як відфільтрувати надійні сценарії?

Для цього ми можемо використовувати кілька таймфреймів.

 1. Знаходження області підтримки на більш високому таймфреймі.
 2. На нижньому таймфреймі знаходимо фігуру двійного дна, яка базується на вищому таймфреймі.
 3. На старшому таймфреймі ціна перебуває в зоні підтримки.

Використання різних таймфреймів для аналізу

На меншому таймфреймі ми спостерігаємо формування двійного дна:

Зіставлення аналізу кількох таймфреймів з вашим аналізом точок входу в ринок може істотно покращити якість ваших угод.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду