Trader-blog » Трейдинг » Джессі Лівермор та його легендарні принципи трейдингу

Джессі Лівермор та його легендарні принципи трейдингу

Джессі Лівермор, мабуть, найбільш відомий трейдер в історії. Він почав торгувати у віці 14 років у невеликих брокерських конторах. Його вміння читати ціну по стрічці були настільки добрі, що він постійно отримував прибуток. У кінці кінців, невеликі брокери не захотіли мати з ним справу, боячись, що він їх збанкрутує.

У 1929 році він володів статком у 100 мільйонів доларів. У кінцевому підсумку він все втратив, коли порушив свої правила трейдингу та втратив контроль над собою. Історія Джессі Лівермора не закінчилася добре, і у кінці кінців він покінчив життя самогубством.

Джессі Лівермор з його досвідом трейдингу залишив нам цінні уроки та поради, оскільки принципи трейдингу, які працювали 100 років тому, залишаються все ще актуальними і сьогодні.

Спостерігайте за лідерами ринку

Спостерігайте за лідерами ринку – акціями, які найбільше ростуть на биковому ринку. Саме в ці моменти заробляють гроші. Якщо ви не можете заробляти гроші на лідерах ринку, то взагалі не зможете заробляти на фондовій біржі. Спостерігаючи за лідерами, ви обмежуєте свій вибір. Ваша увага буде більш сконцентрована, тому вам буде набагато легше контролювати свої позиції та отримувати прибуток.

Давайте здійснимо тестування на історії, щоб підтвердити цю гіпотезу. Ми будемо входити на ринок, коли акція досягає свого 50-тижневого максимуму. Для фіксації прибутку будемо використовувати 20% трейлінг-стоп. Виберемо найкращі 20 акцій, які найбільше зростали за останні 40 тижнів.

Витрати за позицію: 0,01$ за акцію. Акції будемо відбирати серед індексу Russell 1000. Виконання угод при відкритті ринку у понеділок. Максимальна кількість відкритих позицій: 20. Тестовий період: 1990 – 2018. Розмір позиції: 5%.

Отже, результати за останні 29 років:

 • Кількість угод: 710.
 • Коефіцієнт прибутку до збитків: 2,43.
 • Відсоток прибуткових угод: 48,59%.
 • Річний дохід: 12,77%.
 • Максимальний занепад: 41,73%.

Як бачите, ця проста торгова система показує позитивний дохід. Тому якщо ви торгуєте акціями, сфокусуйтеся на лідерах ринку та купуйте лише найсильніші акції.

Рух ціни визначається людьми

На Уолл-стріті нічого нового в біржових операціях не відбувається. Наші емоції завжди будуть протистояти розуму. Дії людей завжди визначали жадібність, страх та невігластва. Ось чому графічні патерни та моделі на графіках повторюються знову і знову.

Ринки в основному рухаються через жадібність та страх. Коли на ринку переважає жадібність, ви бачите підйомний тренд. Коли ринок наляканий, ми бачимо зниження. А коли ринок перебуває у стані невизначеності, ми спостерігаємо консолідацію.

Ви можете подумати, що з появою роботів та алгоритмічної торгівлі, поведінка учасників ринку змінилась? Так і ні. Так, ринки змінилися з точки зору своєї структури. Вони стали більш ліквідними та менш волатильними з появою більшої кількості учасників. Проте, глянувши на загальну картину, ринки все ще поводяться однаково – вони ростуть, падають або перебувають в діапазоні.

У роботів немає емоцій. Це правда. Проте роботами все одно керує людина, яка завжди має емоції. Якщо робот починає показувати втрату, трейдер може втрутитися у його роботу. Якщо робот показує хорошу прибутковість, трейдер буде збільшувати розмір позиції та використовувати робота на інших ринках та інструментах. Тому по суті нічого не змінилося.

Як сказав Джессі Лівермор:

Те, що було у минулому, повториться знову. Це стається через те, що людська природа ніколи не змінюється.

Ринки завжди праві

Ринок часто рухається у протилежному напрямку до наших прогнозів. У цей час ми повинні відмовитися від них і слідувати за рухом ринку. Розумні спекулянти ніколи не сперечаються з ціною. Ринки ніколи не помиляються, помиляються лише трейдери. Пам’ятайте, що ринок завжди прагне забрати гроші у більшості.

Висиджував великі прибутки завжди

Часто я робив помилки у своїх торгівлях. Позиція з хлопцем принесла мені збитки, і я її закрив. Пшениця принесла мені прибуток, і я її продав. З усіх помилок трейдера немає помилки більше, ніж спроба усереднити збиткову позицію. Позбудьтеся збиткових угод і зберіть прибуткові. Ринок не забирає гроші у трейдерів. Вони самі їх у себе забирають, тому що не можуть заспокоїтися і контролювати себе.

Пройшовши багато років на Волл-стріт, заробивши й втративши мільйони доларів, я зрозумів одне: я отримував прибуток не лише завдяки своєму розуму. В більшій мірі мені допомагали витримка і терпіння.

Як можна заробляти гроші, нічого не роблячи? Найголовніше – вступати на ринок за трендом, адже саме так заробляють великі гроші.

У сучасних умовах вартість транзакцій значно знизилась, і це відкриває зовсім нові можливості. Тож не обмежуйте свої можливості і залишайтеся терплячими.

Неможливо завжди забирати прибуток

Не вкладайте весь час у ринок. Як трейдер, я часто стикаюся з ситуацією, коли маю достатньо капіталу, але не вкладаю його в нові акції, через відсутність впевненості у напрямку ринку та очікування додаткового підтвердження. Пам’ятайте: ви можете виграти одну гонку на конях, але не завжди перемагати.

На фондовій біржі є два типи дурнів: одні купують не ті акції, а інші думають, що повинні торгувати постійно. Ніхто не може мати достатньої причини для постійної та обґрунтованої торгівлі. Вмійте зупинятися.

Пам’ятайте: коли ви нічого не робите, завжди є спекулянти, які відчувають, що мають торгувати щодня. Це вони створюють основу для вашої прибуткової торгівлі. Скористайтеся цією перевагою.

Багато торгових стратегій приносять прибуток в благоприятних ринкових умовах. Наприклад:

 • Слідування за трендом на трендових ринках.
 • Торгівля від меж консолідації, коли ринок тривалий час знаходиться у діапазоні.

Проте, коли ринкові умови змінюються, ваша стратегія може призвести до збитків. Тому завжди важливо мати стратегію управління ризиками, щоб ви могли пережити втрати та заробляти більше прибутку, коли благоприятні ринкові умови повернуться.

Ви можете використовувати кілька торгових систем, які добре працюють в певних ринкових умовах, згладжуючи свій криву доходності.

Більшість людей схильні до маніпуляцій

Багато людей уникнуть самостійного мислення. Вони віддають перевагу рухатися з толпою, бо це дає їм відчуття безпеки. Їм страшно бути самотніми.

Якщо ви спробуєте знайти у Google “сигнал форекс”, ви побачите безліч сайтів. Навіть з невеликим досвідом у трейдингу, ви маєте розуміти, що сигнали – це шахрайство. Проте існує велика кількість сервісів сигналів форекс, оскільки попит на них залишається великим.

Якщо ви хочете досягти успіху у трейдингу, вам треба взяти на себе 100% відповідальності за вашу торгівлю.

План торгівлі — ключ до успіху

Без чітких, зрозумілих та перевірених правил торгівлі, трейдерам не залишається шансів на успіх. Спекулянти без чіткого плану схожі на генерала без стратегії. Вони можуть лише емоційно реагувати на рухи ринку, поки не будуть остаточно переможені.

Трейдинг — це не битва розумів. Якщо б це було так, світ фінансів був би заселений математиками та докторами наук. У будь-якому випадку, вам не потрібно бути генієм, щоб досягти успіху в трейдингу.

Проте ви повинні дотримуватися своїх правил та зберігати дисципліну.

Допустіть, що ціна прорвала важливий рівень опору, і щодня ринок різко рухається вгору. Ви хочете зачекати відкату, але його не відбувається. Замість цього ринок продовжує свій рух. Нарешті, ви не можете більше залишатися поза ринком і вирішуєте в нього ввійти, щоб спіймати частину руху. У результаті, ви купуєте. І потім ринок робить глибокий відкат.

Якщо ви не спите вночі через свою позицію, ви ставите забагато

Якщо це так, то краще позбутися своєї угоди до того, як ви підете спати. Є кілька причин для цього, і ви повинні уникати цього стану за будь-яку ціну.

Занадто сильне зв’язування з грошима або торгівля на кошти, які ви не можете собі дозволити втратити. Трейдери, які занадто прив’язані до грошей, зазвичай є поганими трейдерами. Біль від збитків призводить до того, що вони постійно порушують свої правила торгівлі та діють занадто емоційно.

Вам потрібно навчитися відокремлювати себе від грошей. В іншому випадку кожен раз, коли ви зазнаєте збитків, ви відчуваєте негативні емоції. Збитки відбуваються приблизно у 80% випадків — це означає, що ви будете перебувати у негативній зоні протягом більшої частини часу. Тому відійдіть від грошей.

Якщо ви торгуєте на кошти, які ви не можете собі дозволити втратити, вам буде важко дотримуватися своїх правил. Наприклад, ви можете розширити розмір вашого стоп-лосу, щоб уникнути збитків. Або ви будете додавати до втратних позицій в надії швидко все відновити. Ви будете робити дурниці, які в кінцевому рахунку зрівняють ваш торговий рахунок. Тому ніколи не торгуйте на кошти, які ви не можете собі дозволити втратити.

Не використовуйте кредит для торгівлі. Не позичайте гроші.

Пам’ятайте, що ціни акцій ніколи не можуть бути слишком високими або надто низькими для початку купівлі чи продажу

Будь-який тренд може тривати дуже довго. Ви не можете точно знати, коли він зупиниться.

Погляньте на наступний графік:

Можливо, ви думаєте:

“Ціна дуже висока, і ринок скоро розвернеся”. Але подивіться, що сталося далі:

Не тільки купуйте дешевше, але й продавайте дорожче

Коли йдеться про торгівлю, багато трейдерів дотримуються одного простого правила: купуйте за низькою ціною і продавайте за високою. Це може здатися зрозумілим і логічним, але не завжди єдиним способом заробити гроші. Уявіть, якщо ви купуєте за високою ціною, а потім продасте ще дорожче.

Ніколи не суперечте ринку

Коли я купую акції, я це роблю лише тому, що маю на це підстави. Але ви знайдете багато трейдерів, які чекають, що ринок піде вгору тільки тому, що вони вже у покупках. Я не дозволяю своїм позиціям спотворювати моє сприйняття ситуації на ринку.

Повага до ринку

Торгова стратегія працює лише тоді, коли ринкові умови сприятливі для неї. Проте ситуація на ринку постійно змінюється. Це означає, що ваша торгова стратегія не буде працювати завжди. Тому не думайте, що вам завжди треба торгувати. Відсутність позиції також є позицією.

Якщо ви намагаєтесь звинувачувати когось у своїх невдачах, будь то ринок, брокер або торгова стратегія, ви ніколи не станете кращим трейдером. Але якщо ви готові визнати, що можете помилятися, тоді ви можете вносити зміни в свою торгівлю й постійно її удосконалювати.

Ви повинні поважати ринок і допускати, що все може статися. У вас завжди повинен бути стоп-лосс і стратегія управління ризиками, оскільки ви не можете дозволити собі опинитися в глибокій просадці.

Прийняття втрат

Потеря коштів — це найменша з моїх проблем. Втрати ніколи не турбують мене після того, як вони відбулися. Наступного дня я про них забуваю. Але якщо ви не приймаєте втрати й намагаєтеся відігратися — це лише заподіє шкоду вашому депозиту.

У трейдингу є 4 можливих результати:

 1. Мала прибуток.
 2. Невелика втрата.
 3. Велика прибуток.
 4. Велика втрата.

Якщо ви можете уникнути пункт №4, ви зробите великий крок вперед. Тому що невеликі прибутки нівелюють невеликі втрати. І в результаті у вас залишаються великі прибутки, що дають можливість стабільно заробляти.

Тож не зачіпайтеся за прибутки. Сконцентруйтеся на тому, щоб уникати великих втрат.

Спирайтесь на власний досвід

Не дозволяйте думці більшості впливати на ваше уявлення ринку. Спирайтесь лише на себе та свій аналіз поточної ситуації.

Існує безліч торгових стратегій і методів. Але серед цього розмаїття немає найкращого методу торгівлі чи стратегії. Тут все залежить від цілей, обставин і особистості кожного конкретного трейдера.

Наприклад, коли ви працюєте повний робочий день, ви не можете спостерігати за ринком цілий день. Тому вашим вибором може стати свінг-трейдинг та позиційна торгівля. Якщо ви бажаєте торгувати протягом усього робочого дня, ви можете розглянути дейтрейдинг або скейлпінг.

Трейдуйте від рівня опору

Якщо після тривалого часу рівень підтримки був пробитий, а потім ціна знову тестує цей рівень, очевидно, що підтримка тепер буде виступати в ролі опори, і тут можна відкривати позиції на продаж.

Не давайте звіту своїм рішенням

Великою небезпекою для спекулянта є вразливість до думки інших трейдерів, коли ця думка чітко і переконливо аргументована.

Пізнайте себе

Трейдер повинен добре знати себе, свої слабкі місця та недоліки, і постійно працювати над собою.

Ось правдива історія. Коли біткоін впав до мінімуму в 3500$ в лютому 2019 року, я хотів купити його. З графіка було видно, що ціна сформувала фігуру трикутника з серією вищих мінімумів біля рівня опору.

Переможний сигнал від покупців

Це для мене свідчення сили, що свідчить про те, що контроль над ситуацією належить покупцям. І якщо ціна вийде з опору, ринок може продовжити свій ріст.

Проте, зазвичай я не торгую біткоїном, тому я пропустив цей момент. І ось, що відбулося далі:

Переборюйте лінощі та розвивайтесь

Завдяки своїй ледачості я не заробив на цьому ні копійки. Тому важливо постійно працювати над собою та враховувати свої слабкі моменти.

Боротьба з надією та страхом

Коли ринок проти вас, ви сподіваєтесь, що скоро він повернеся, і ви зможете зменшити свої втрати. Але ринок не повертається. Коли ринок рухається на вашу користь, ви боїтеся, що наступного дня вашого прибутку вже не буде, і ви зарано виходите з угоди. Успішний трейдер повинен боротися з цими двома інстинктами.

Трейдинг: не швидкий шлях до збагачення

Для мене трейдинг є найцікавішою діяльністю у світі. Я займаюсь ним постійно. Однак це не шлях до швидкого заробітку грошей.

Трейдинг не є схемою швидкого збагачення.

Забудьте про те, щоб взяти кілька сотень доларів і перетворити їх на мільйони. Забудьте про стабільний прибуток щомісяця. Забудьте про сотні відсотків доходу. Усе це маркетингові трюки, спрямовані на те, щоб змусити вас віддати свої гроші.

Краще входити на ринок трохи пізніше

Не будьте нетерплячим трейдером. Краще входити на ринок трохи пізніше, коли ціна підтверджує ваші припущення своїм подальшим рухом.

Це означає, що ви входите тільки тоді, коли є підтвердження, що ціна збирається рухатися далі. Очікуючи підтвердження, ви входите за більш високою ціною, але у вас з’являється більше шансів на успішний результат угоди.

Наприклад, якщо ви хочете купити на рівні підтримки, ви не можете знати, чи буде цей рівень пробитий чи ні.

Дочекавшись підтвердження

Коли ви чекаєте на підтвердження (у вигляді обертальних цінових моделей), ви отримаєте додатковий фактор, який може сприяти зростанню ціни.

Жодних гарантій, але більше шансів на успіх

Звичайно, немає жодних гарантій, що ціна розвернеться навіть після підтверджуючого сигналу. Проте, принаймні, у вас буде більше шансів на успіх.

Трейдуйте за трендом

Успішні трейдери завжди йдуть шляхом найменшого опору та торгують за трендом.

Цитата від Джессі Лівермора навчає вас, що він купує акції на зростаючому тренді, а не на зниженому. Іншими словами, купуйте дорого, а продавайте ще дорожче.

Коли ви купуєте акції за низькою ціною, ніколи не знаєте, як довго ціна буде залишатися низькою. Це можуть бути тижні, місяці або навіть роки.

Якщо ви купуєте акції на зростаючому тренді, ви також не знаєте, як довго тренд може тривати. Але, принаймні, він рухається у потрібному вам напрямку.

Багато тестів на історії показали, що акції, які йдуть вгору, мають тенденцію до продовження руху в тому ж напрямку протягом наступних 3-12 місяців.

Коли ви торгуєте за трендом, ви збільшуєте свої шанси на отримання прибутку.

Дослідження Ніка Раджа показують, що акції, які перевищують свій 52-тижневий максимум, мають меншу ймовірність зниження з часом.

Червона лінія – покупки на 52-тижневому мінімумі.

Синя лінія – покупки на 52-тижневому максимумі.

Ось X – час утримання акцій.

Ось Y – втрати в відсотках.

Переваги покупок на 52-тижневому максимумі

Як показує практика, ймовірність збитків зменшується при покупках на 52-тижневому максимумі.

На трендовому ринку існують два типи цінового руху:

1. Саме трендове рух.

2. Корекція.

Торгівля за трендом: переваги і перспективи

Розглянувши два графіки, стає очевидним, що набагато вигідніше торгувати за трендом, відкриваючи позицію під час корекційного руху. Тренди завжди тривають довше і пропонують більший потенціал для отримання прибутку.

Завжди використовуйте стоп-лосс

Коли ви відкриваєте нову угоду, у вас має бути чіткий рівень, на якому ви закриєте свою позицію, якщо ринок піде проти вас. Ніколи не торгуйте з втратою більше ніж 10% від свого капіталу.

Не займайтесь трейдингом постійно

Час від часу вам потрібно відпочити від трейдингу і взяти відпустку. Не намагайтеся займатися трейдингом все час.

Джессі Лівермор: стратегія торгівлі

Ми не можем бути впевненими, яку саме стратегію торгівлі використовував Джессі Лівермор. Проте, якщо ви прочитаєте цитати та біографію Джессі Лівермора “Воспоминания о биржевом спекулянте”, у вас виникне добре зрозуміле уявлення про те, як він торгує на ринку.

Принцип №1: Торгівля за трендом

Це означає, що вам потрібно купувати на восходящому тренді та продавати на низхідному. Простий технічний показник, який ви можете використовувати – це 200-денна скользяча середня.

Якщо ціна перебуває вище скользячої середньої, ви розглядаєте покупки. Якщо ціна падає нижче, ви розглядаєте продажі. Також, ви можете звернутися до індексу, щоб побачити загальний настрій ринку. Наприклад, якщо ви торгуєте акціями у США, ви можете звернутися до індексу S&P 500 і подивитися, чи торгується він вище чи нижче 200-денної скользячої середньої.

Принцип №2: Торгівля на прорив

Є багато способів торгівлі на прорив. Ви можете використовувати стоп-ордер і зачекати закриття ціни вище максимумів, зачекати формування трикутника, ввійти на ринок під час ретесту. Тут все залежить від вашої торгової стратегії.

Принцип №3: Слідуйте за трендом, поки він не закінчиться

Джессі Лівермор розпочинав як скаплер у перші дні своєї торгівлі. Потім він розвинувся як трейдер і почав ставити перед собою завдання захопити великі рухи на ринку.

Заключення

Якщо ви зацікавилися Джессі Лівермором та його принципами торгівлі, ви можете дізнатися більше про нього у наступних книгах:

 • Едвін Лефевр. “Спогади біржового спекулянта”
 • Джессі Лівермор. “Як торгувати акціями?”
 • Річард Сміттен. “Торгуй як Лівермор”

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду