Trader-blog » Крипто » Bitcoin: огляд та пояснення

Bitcoin: огляд та пояснення

Біткоін – перший, що приходить на думку, коли мова йде про криптовалюту. У цьому огляді я розповім вам про сутність біткоїна, його поточну цінність, причини його високої волатильності та його безпеку для торгівлі та інвестицій.

З ростом популярності криптовалют багато людей цікавляться: “Що таке Біткоін?” Дехто може чути пояснення про Біткоін, але не розуміти його повністю, а інші можуть стикатися тільки з міфами в Інтернеті.

Зміст

Що таке біткоїн?

Біткоїн – це децентралізована цифрова валюта, більш відома як криптовалюта. Біткоїн є найбільшою криптовалютою у світі з точки зору ринкової капіталізації, а також з точки зору цінності для трейдингу та інвестицій.

Існує також інше визначення для біткоїнів, яке стосується біткоїнів з великої літери “Б”. Це визначення пов’язане з одноранговою мережею, яка лежить в основі всієї системи, тоді як біткоїн з малої літери “б” пов’язаний з самими монетами.

Біткоїн: криптовалюта, що розпочала все

Давайте повернемося до 2008 року, часів світової фінансової кризи, коли уряди рятували банки за видачу неплатоспроможних кредитів. Самі уряди також мали проблеми, і тоді єдиним виходом стало друкувати більше грошей. Тоді, невідомий криптограф і програміст розумів наслідки прийнятих економічних рішень, і 31 жовтня 2008 року був виданий технічний документ першої децентралізованої системи електронних платежів.

Після цього, 3 січня 2009 року, розробником (або групою людей) під псевдонімом “Сатоші Накамото” був випущений перший у світі блокчейн – Біткойн. У генезис-блоці в coinbase (перший блок у ланцюжку) було повідомлення: “The Times”, від 3 січня 2009 року: “Канцлер думає про другу допомогу банкам”.

Повідомлялося, що британська газета повідомила про подальше друкування грошей. Це означає, що надмірне друкування паперової валюти, на додачу до низької грошової обіговості та відсутності попиту, може призвести до гіперінфляції.

У традиційних фінансових інфраструктурах працює невеликий колектив, який приймає рішення, що впливають на мільйони. Більше того, технічно вони володіють коштами користувачів. Зі свого боку, банки позичають гроші своїх клієнтів, отримуючи прибуток, і платять їм невелику комісію взамін.

У банках це називається “відсотковою ставкою”. Зазвичай великі корпорації залишають собі більшу частину прибутку і віддають своїм клієнтам невелику частку. Операції в фінансовій індустрії часто є прихованими і тримаються в секреті від громадськості.

Хто створив біткоін?

Сатоші Накамото вважається особою, яка створила біткоін. Однак до цього часу залишається загадкою, чи належить це окремій особі, чи групі розробників.

Це псевдонім, і ніхто не знає, хто насправді є Накамото. Незважаючи на це, це було найменуванням у першому офіційному документі, де вперше було запропоноване поняття біткоін ще в 2008 році – “Біткоін: електронна система готівки в одноранговій мережі”.

Накамото покинув проект у 2010 році, так і не пояснивши, хто він був. Але відхід людини чи осіб, які стояли за біткоінами, не має великого значення для сучасних розробників і програмістів. Згідно з веб-сайтом біткоінів: “особистість винахідника біткоіна сьогодні, ймовірно, так само актуальна, як особистість людини, яка винайшла папір”.

Пошук особистості розробника одного з найбільших проектів триває досі. Кожні кілька років різні ЗМІ стверджують, що виявили, хто це. За останнє десятиліття блоги, форуми та ЗМІ припускали, що “Доріан Накамото” є його засновником. Головним чином це пов’язано з його ім’ям та досвідом роботи в галузі комп’ютерних наук та інженерії. Той же Доріан протягом багатьох років твердо заявляв, що не брав участі в розробці Біткоіна.

Ще одним кандидатом є австралійський вчений-інформатик Крейг Райт. Хоча спочатку він заперечував, що є Сатосі Накамото, проте в ЗМІ все ж просочилась стенограма розмови Райта зі своїм адвокатом, в якій прямо зазначено, що він працював з Біткоіном з 2009 року. Райт каже: “Я зробив все можливе, щоб спробувати приховати той факт, що я керую Біткоіном з 2009 року”. Більше того, ще до запуску Біткоіна в блозі Райта були повідомлення, в яких обговорювався “розподілений реєстр P2P”.

Експерт з криптографії Нік Сабо також підозрюється у тому, що є творцем Біткоіна. Протягом 1990-х років він працював з Digicash, платіжною службою, і намагався реалізувати онлайн-транзакції. Потім, в 1996 році, Сабо опублікував статтю, в якій представив концепцію смарт-контрактів. А вже в кінці 90-х Нік Сабо запустив “Bit Gold” як першу децентралізовану систему цифрових платежів, яку деякі вважають передбіжником Біткоіна.

Як працює біткоін?

Біткоін функціонує як децентралізована однорангова віртуальна валюта. Що це означає? «Децентралізований» означає, що не існує центрального органу, який би регулював операції з біткоінами. Замість цього біткоін працює на основі більшості правил, згідно з якими транзакція не вважатиметься дійсною, поки принаймні 50% комп’ютерів у мережі не підтвердять її.

Біткоін працює за допомогою нової технології блокчейн, де учасники з усього світу спільно використовують обчислювальну потужність для підтвердження, перевірки та проведення платежів по всьому світу. Обмикаючи посередників, таких як банки, люди можуть здійснювати платежі безпосередньо з точки А в точку Б. Процес перевірки транзакцій відбувається за допомогою математики, інформатики та криптографії. Як кажуть, не довіряй, а перевіряй!

«Одноранговий» означає, що ви можете відправляти біткоїни іншим користувачам у мережі, не звертаючись до посередників, таких як банк або сторонній платіжний сервіс. Замість цього ви можете сказати, що хочете купити піцу за допомогою біткоїнів, і ви побачите, хто готовий продати вам піцу, приймаючи біткоїни в якості форми оплати.

«Віртуальна валюта» означає, що не існує фізичних, осяжних біткоїнів. Немає металевих біткоїнів, які ви могли б тримати в руці. Замість цього кожен новий біткоїн створюється повністю електронним способом.

Технологія блокчейн пропонує повну прозорість, незмінність та безпеку будь-якому, хто здійснює платежі. За даними Investopedia, на листопад 2021 року, перший в історії блокчейн працює з більш ніж 13 768 вузлами (комп’ютерами).

Рідна монета блокчейну – Біткоін (Bitcoin, BTC). Кількість Біткоїнів може становити до 21 мільйона, що закодовано в ланцюжку. Таким чином, Біткоін (BTC) перевершив всі класи активів з точки зору зростання вартості з моменту свого запуску.

Крім того, люди можуть зберігати BTC у різних криптографічних гаманцях. Це так зване «холодне зберігання». І ще крім усього іншого, користувачі також можуть зберігати свої BTC у настільному гаманці або гаманці браузера Web3.

Біткоін (BTC) – це незвичайний актив, оскільки він працює як валюта, що пропонує цифрові онлайн-платежі, і має дефляційні аспекти. Люди часто називають Bitcoin “цифровим золотом” через його потенціал як засобу збереження.

Приклад роботи біткоіна

На найпростішому рівні Bitcoin працює так само, як і багато інших валют у світі. Ви можете обміняти його на товари та послуги у продавців, які приймають його як форму оплати. Біткоїни зберігаються у цифрових гаманцях, які невелико відрізняються від гаманця у вашому кишені.

Якщо ви хочете щось купити за допомогою біткоїнів, ви повинні зайти у свій біткоїн-гаманець і обрати відправлення певної кількості біткоїнів продавцю. Біткоїн-транзакції використовують «закритий ключ» для підтвердження обміну монет між гаманцями, що допомагає підвищити безпеку.

Коли транзакція завершується, вона об’єднується з іншими завершеними транзакціями в «блок», якому потім присвоюється унікальний підпис, що називається «хеш». Хеш є дуже важливою частиною того, як працює біткоїн, і, простіше кажучи, він формується за допомогою всіх даних транзакцій, що містяться в одному конкретному блоку, стиснутих в читабельний та легко розпізнаваний код.

Як тільки блок має хеш, він передається у мережу для перевірки, і якщо він визначається як дійсний, він додається в «ланцюжок блоків».

Що таке майнінг біткоїнів?

Одним із необхідних умов, які має мати актив, щоб його можна було використовувати як грошову чи валютну вартість, є доказ виконання роботи (PoW). Так, колись морські раковини використовувалися як валюта, і вимога перевезення їх на материк передбачала саме це доказ виконання роботи.

Але, оскільки раковини занадто легко доступні на узбережжі, популярною валютою стало щось інше. На додачу до зручності та портативності, хутро служило доказом виконання роботи під час ловлі та зняття шкури з тварини. Подальші валюти, такі як сіль та золото, пропонують доказ виконання роботи за рахунок важкої праці.

Майнінг біткоїнів – це процес збору транзакцій біткоїнів у блоки, а потім генерації хеша для кожного блоку. Це виконується «майнерами», які використовують комп’ютери – відомі як «майнінгові вузли», щоб першими створити хеш для нового блоку транзакцій.

Майнінг біткоїнів у сучасному світі

Перейдемо до 21 століття, де провідна криптовалюта також використовує алгоритм консенсусу «доказ виконання роботи» (PoW) для процесу видобутку (майнінгу) біткоїна (BTC). Алгоритм консенсусу – це те, що дозволяє всім комп’ютерам (вузлам) в мережі підтвердити можливість транзакції.

Замінюючи важку фізичну працю для людини, комп’ютери використовують велику кількість енергії, щоб розв’язати математичні рівняння, щоб перевірити цю чи іншу транзакцію. Ці комп’ютери в мережі називаються «майнінговими вузлами біткоїну».

Після завершення перевірки транзакція переходить у візуальний блок. Кожна транзакція проходить криптографічне «хешування» з попередньою та наступною транзакціями.

Коли блок заповнений, майнер додає блок до ланцюжка біткоїну. Таким чином, кожна транзакція в кожному блоку стає незмінною, що означає, що ніхто вже не зможе змінити або видалити будь-які дані. З кожним успішним блоком, доданим до ланцюжка, майнери отримують щойно видобутий Bitcoin (BTC) як винагороду за свій внесок у мережу.

Представте собі «блок» у біткоїнах як сукупність транзакцій, які були згруповані разом. Щоб створити блок, повинні статися декілька речей.

По-перше, майнеру потрібно буде перевірити, чи можлива транзакція. Це робиться шляхом перевірки того, що у людини, що використовує біткоїни для покупки чого-небудь у мережі, достатньо коштів для завершення транзакції. Це включає в себе перевірку деталей цієї транзакції з попередньою історією транзакцій, збереженою в існуючому ланцюжку блоків.

Після того, як перевірка підтвердить, що ця транзакція можлива, встановивши, що у покупця достатньо монет для здійснення покупки, майнер збере групу законних транзакцій, щоб сформувати блок.

Далі майнер спробує згенерувати хеш для цього нового блоку легітимних транзакцій. Хеш є унікальним для цього блоку та його даних транзакції, тому ніколи не буває однакових двох хешей.

Після того, як хеш був створений, існує криптографічне математичне доказ того, що транзакції в цьому блоку є дійсними – і після того, як підтвердження було перевірено на 50% самою мережею, блок додається до ланцюжка блоків. Загалом, мережа буде генерувати новий хеш лише раз в десять хвилин або навіть рідше, і складність хешування зростає по мірі того, як нові машини приєднуються до системи.

Як створюються біткоїни?

Біткоїни створюються як нагорода для першого майнера, який створює хеш для блоку транзакцій. Це означає, що між майнерами йде гонка, яка першою згенерує хеш і отримає нагороду за блок.

Нагорода зменшується вдвічі кожні чотири роки або приблизно через час, необхідний для створення 210 000 блоків. Після останньої подвійної зменшення винагороди за біткоїни, яке сталося в травні 2020 року, винагорода за добування біткоїнів склала 6,25 біткоїнів за блок.

Нові монети додаються до біткоїн-гаманця переможця майнера, і вони можуть вільно обмінюватися ними з іншими користувачами у мережі. Це створює більше транзакцій, які потрібно збирати в блоки та призначати хеші, що призводить до появи в системі більше біткоїнів.

Цей процес буде тривати до тих пір, поки весь обіг біткоїнів не буде в обігу. Наразі ця пропозиція обмежена 21 мільйонами, і, за оцінками, до 2140 року буде видобуто останній біткоїн.

Що таке біткоїн-вузол (нода)?

Вузли біткоїну можна поділити на чотири категорії: вузли майнінгу, легкі вузли, повні вузли і супервузли. Майнінгові вузли виконують функції, відмінні від трьох інших, і вони отримують нові біткоїни для збору транзакцій у блоки та генерації хеша блока.

Легкі, повні і супервузли діють як сховища блокчейну – публічного запису кожної транзакції біткоїну, яка коли-небудь відбувалася. Завдання легких, повних і супервузлів полягає в тому, щоб підтримувати мережу та гарантувати, що кожен блок, доданий до ланцюжка блоків, є дійсним.

Добувальні вузли

Вузли майнінгу біткоїнів виробляють блоки транзакцій. Вони не несуть відповідальності за підтримку блокчейну. Замість цього вони відповідають за збір транзакцій у блоки та генерацію хеша для цього блока.

Після того, як майнінговий вузол створив новий блок і цей блок отримав хеш, він відправляється в мережу легких, повних і супервузлів, щоб перевірити його та додати його до ланцюжка блоків.

Коли люди говорять про вузли в біткоїнах, вони часто мають на увазі майнінгові вузли – не розуміючи, що існує різниця між майнінговими вузлами як генераторами хеша і легкими, повними та супервузлами як верифікаторами блоків і сховищами блокчейну.

Легкі вузли

Легкі вузли використовуються для перевірки частин блокчейну. Вони не містять повних версій цього, оскільки ця функція виконується повними вузлами. Але легкі вузли пов’язані з повними вузлами, і вони служать додатковим рівнем безпеки для всієї мережі.

Якщо повний вузол взламаний або підроблений, то легкі вузли, які до нього підключаються, допомагають визначити, що дані транзакції для цієї частини блокчейну тепер є фальшивими, і підтвердити, яку версію блокчейна повинен використовувати повний вузол.

Повні вузли

Повні вузли відповідають за підтримку, перевірку і поширення копій всього ланцюжка блоків. Завдяки цій функції повні вузли є вихідною точкою для перевірки блоків (вони перевіряють криптографічне математичне доказ, яке створюється, коли блоку надається хеш).

Як тільки 50% або більше повних вузлів погодяться з тим, що майнінговий вузол згенерував правильний хеш, блок додається до ланцюжка блоків.

І оскільки кожен повний вузол несе свою власну локальну версію ланцюжка блоків, зміна в одному локальному ланцюжку блоків повинна бути перевірена більшістю інших повних вузлів, щоб бути визнаною дійсною.

Повні вузли здатні перевіряти транзакції аж до першого блоку в блокчейні – відомого як блок генезису.

Більшість повних вузлів – це хороша річ для мережі блокчейну, оскільки більшість повних вузлів означає, що система більш децентралізована, що, в свою чергу, ускладнює взлам і підробку інформації про блокчейн.

Супервузли

Супервузли – це повні вузли з великою кількістю вхідних і вихідних з’єднань з іншими вузлами в мережі. Ці вузли є інформаційними точками ретрансляції, які гарантують, що кожен повний вузол має однакову версію всього ланцюжка блоків у своїй локальній базі даних.

Як добувати біткоїни

Для того щоб почати майнінг біткоїнів, вам знадобиться майнінговий вузол, який збирає та обробляє транзакції біткоїнов у блоки і має достатньо обчислювальних ресурсів, щоб мати реальний шанс стати першим, хто згенерує хеш. Через це майнінгові вузли є витратними в експлуатації, потребують потужного комп’ютера та великої кількості електроенергії для обслуговування.

Щоб зменшити ці витрати та збільшити свої шанси на успіх, майнери можуть об’єднати свої ресурси в “пул майнінгу”, який об’єднує їхню індивідуальну потужність та ресурси в одну. Це максимізує їхню здатність першими створювати блоки транзакцій та генерувати хеші, щоб отримувати винагороду за нові біткоїни.

Скільки часу знадобиться, щоб добути біткоїн?

Швидкість, з якою добуваються біткоїни, визначається масштабованістю мережі. На момент написання цієї статті на створення та додавання блока до ланцюжка блоків у середньому витрачалося від шести до десяти хвилин.

Як вже зазначалося, не існує двох однакових хешів, і зміна одного фрагмента вхідних даних призведе до зовсім іншого хешу – це означає, що неможливо підробити або скопіювати хеші.

Як перевіряються біткоїни?

Доказ роботи — це, по суті, процес, через який транзакції в блоках перевіряються — і як тільки доказ роботи встановлено і транзакції в блоку є дійсними, весь блок додається до ланцюжка блоків.

Доказ роботи в загальному розумінні — це фрагмент даних, який важко виробити з точки зору часу, складності та витрат. У блокчейні Біткоєна доказом роботи є хеш, який дається кожному новому блоку.

Як уже зазначалося раніше, хеш — це сума всіх даних в блоку, стиснених в читабельний і легко відрізнимий код. Це хеш, який надає достовірність доказу роботи, оскільки зміна лише одного біта вхідних даних призведе до зовсім іншого хешу — отже, потрібно зовсім інше доказ роботи, щоб встановити достовірність цього блоку.

Деякі інші цікаві метрики зі скріншоту — це кількість транзакцій, що містяться в цьому блоку (2733), та обсяг транзакцій (5355.57232467 BTC) — скільки біткоїнів було використано в усіх різних транзакціях для цього одного блоку.

Але, мабуть, найцікавішою метрикою є складність. Це те, що робить “роботу” в доказі роботи, оскільки ймовірність стати першим, хто створив хеш для цього одного блоку, була 1 до 13 732 352 106 6 018 (або наближено 14 трильйонів).

Саме цей рівень складності робить практично неможливим створення традиційного хешу звичайним комп’ютером, і саме тому майнери часто об’єднують свої ресурси, щоб максимізувати свої шанси на успіх.

Що таке блокчейн?

Блокчейн – це публічний запис усіх транзакцій з біткоїном, які коли-небудь відбувалися. Як тільки блок та його хеш перевірені, принаймні, на 50% мережі легких, повних та суперузлів, він додається до ланцюжка блоків для перегляду кожним іншим користувачем.

Ця прозорість є одним із найбільш привабливих аспектів мережі біткоїнів, оскільки це означає, що все, що коли-небудь відбувалося в мережі – кожна транзакція, кожна зміна в системі, кожен витрачений біткоїн – доступно кожному для загального перегляду.

Таким чином, хоча Bitcoin та мережа біткоїнів можуть не регулюватися організаціями, такими як Управління фінансовою поведінкою (FCA) або Комісія з цінних паперів та бірж (SEC), блокчейн діє як неофіційний регулятор і реєструє транзакції біткоїнів. Найпростіший спосіб уявити блокчейн досить грубо, як ланцюжок блоків. Кожен блок транзакцій пов’язаний з попереднім блоком транзакцій, оскільки останній блок містить хеш попереднього блоку.

Біткойн і подвійні витрати

Раніше однією з проблем цифрових валют були подвійні витрати. Це означає, що комусь вдалося витратити одну й ту ж монету у більш ніж одній транзакції одночасно.

Подвійні витрати можуть підірвати довіру до системи, оскільки це означає, що хтось не отримає оплату за продаж послуги або товару. Крім того, як і у випадку з фальшивими банкнотами, подвійні витрати у біткойнах також можуть спричинити інфляцію та призвести до девальвації монети.

Але завдяки процесу перевірки, який виконують легкі, повні та суперузли – в поєднанні з прозорістю блокчейна та доступністю інформації про транзакції – підробити деталі транзакції практично неможливо.

Єдиний спосіб, яким це було б можливо – це дійсно рідкісна подія у світі криптовалюти – це якщо один користувач або група користувачів зможуть контролювати більшість вузлів у мережі. Якщо це станеться, то людина або група може схвалити незаконні угоди.

Вони можуть скасувати будь-які транзакції, що відбулися, коли вони контролювали мережу, що дозволило їм подвоїти витрати існуючих біткойнів. Вони також можуть повернутися через блокчейн та змінити деталі старих транзакцій.

Але будь-які блоки, що з’явилися після цього відредагованого блоку, також повинні бути відредаговані, оскільки найновіший блок містить хеш попереднього блоку. Отже, хакери ефективно створюватимуть нову історію транзакцій для всього ланцюжка блоків з моменту, коли вони змінили дані транзакції старої транзакції.

З кількістю вузлів, які зараз працюють, перевіряючи транзакції – та різними рівнями перевірок, які надаються легкими, повними та суперузлами – «атака на 51%», як відомо у розмовній мові, майже ніколи не станеться. І чим більше вузлів додається в мережу для перевірок, тим більше стає децентралізованою сама мережа.

Це робить ще складнішим для однієї людини або групи отримати контроль над більшістю вузлів у мережі, і на сьогодні атака в 51% ніколи не відбувалася в мережі Біткоїн.

Що таке форки біткоїнів?

Коли люди згадують про “біткоїн-форк”, вони можуть мовити про одну з двох речей. По-перше, вони можуть мовити про зміну базового програмного забезпечення Bitcoin — відому як “програмний форк”.

По-друге, вони можуть мовити про “форк блокчейна”, де є блок форка в біткоїн-блокчейні. Щоб належним чином пояснити біткоїн-вилки, давайте розглянемо програмні вилки, які можна визначити як “м’яка вилка” або “жорстка вилка”.

Біткоїн-програма “м’який форк”

У “м’якій” програмній вилці нова система все ще “зворотно сумісна” зі старою системою. Що означає “зворотно сумісна”? У цьому контексті це означає, що новий оновлений блокчейн відповідає за перевірку блоків транзакцій, але старий блокчейн все одно впізнає і записує ці транзакції. Проте новий ланцюжок блоків не впізнає блоки, видобуті за допомогою старих програм у існуючому ланцюжку блоків.

Жорсткий форк програмного забезпечення біткоїна

Жорстка гілка програмного забезпечення робить ще один крок вперед, пропонуючи нове програмне забезпечення, яке не має зворотної сумісності з застарілою мережею. Це означає, що всі транзакції повинні оброблятися в новому ланцюжку блоків, і всі шахтарі, які використовують застаріле програмне забезпечення, повинні оновити його.

Якщо користувачі, досягнувши консенсусу, не дозволять хард-форк, то буде створена нова криптовалюта. Деякі приклади цього включають хард-форки, які створили біткоїн-кеш і біткоїн-золото.

Блокчейн форк: види і наслідки

Розгалуження блокчейну відрізняється від двох типів розгалуження програмного забезпечення. Форк блокчейну відбувається, коли два або більше майнерів створюють окремі блоки одночасно — утворюючи дві конкуруючі версії блокчейну.

Розгалуження ланцюжка блоків часто вирішується швидко, оскільки вузли будуть перевіряти одну версію ланцюжка блоків швидше, ніж іншу. Першою, яка буде перевірена більшістю вузлів, стане погоджений блокчейн, і до цієї версії будуть додані нові транзакції.

Проблема масштабованості в біткоїнах

Масштабування біткоїна стало проблемою зростання популярності монети в останні роки. Простіше кажучи, це обмеження, яке застосовується до швидкості обробки транзакцій мережею біткоїнов.

Проблема полягає в тому, що блоки обмежені за розміром та частотою. Якщо ви мали б зробити платіж сьогодні, вам довелося б чекати від шести до десяти хвилин для обробки вашого платежу — за умови, що ваша транзакція перетворилася на перший блок, який буде видобутий.

Це повільно у порівнянні з іншими доступними формами оплати, такими як транзакції з дебетових чи кредитних карток. У середньому програмне забезпечення для підтвердження кредитних карт Visa може обробляти 2000 транзакцій за секунду з максимальною швидкістю 56 000 транзакцій за секунду.

Якщо біткоїн має намір здобути популярність і дійсно мати шанс конкурувати з більш традиційними формами оплати в сучасному світі, мережам потрібно буде вирішити проблему масштабування. Це те, про що часто говорять люди, коли кажуть, що інфраструктурі біткоїна потрібен оновлення.

Чому біткоїни мають цінність?

Волатильність, яка зробила Bitcoin відомим:

 • Обмежена пропозиція біткоїнів, що означає, що його ціна сильно залежить від коливань попиту.
 • Захват навколо біткоїна як відносно нового ринку.
 • Довгостроковий потенціал ринку криптовалют взагалі.
 • Факт, що біткоїн знаходиться на вершині ринку криптовалют з точки зору вартості та ринкової капіталізації.

Що підтримує Біткойн?

Історія підтримки валюти

До 1971 року традиційна паперова валюта базувалася на кількості золота, яку технічно можна було обміняти в банку. Але на початку 1970-х років президент Ніксон скасував золоте покриття долара США. З того часу більша частина паперової валюти була підтримана нічим іншим, як просто довір’ям до уряду.

Революційний актив

Біткойн є революційним активом з дефляційними аспектами, де попит та пропозиція від користувачів визначають його вартість.

Спрос і пропозиція

Попит і пропозиція на актив є фундаментальною основою для його оцінки. Коли уряди збільшують пропозицію національної валюти, друкаючи більше грошей (відомо як “кількісне пом’якшення”), і попит залишається на тому ж рівні (населення країни), це призводить до девальвації валюти.

Інфляційний захист

Введення Біткойна пропонує світу новий спосіб захисту від інфляції. Біткойн не має підтримки жодного базового активу. Скоріше, його вартість генерується через розподільчу мережу з PoW-майнінгом.

Обмежена пропозиція

Згідно з Investopedia, станом на листопад 2021 року було видобуто приблизно 19 мільйонів BTC, і в обігу залишилося трохи більше двох мільйонів. Криптовалюта дозволяє користувачам бути своїм власним банком, де вони самі відповідають за безпеку та зберігання своїх активів.

Чому ціна біткоїна нестабільна?

Фактори спросу та пропозиції

Ціна біткоїна нестабільна через постійно змінюються фактори попиту та пропозиції. Останніми роками монета стала об’єктом раптових коливань попиту, і багато людей тепер вважають, що початковий “біткойн-бум”, коли монета досягла своєї найвищої ціни в історії ще в 2017 році, вже минув.

Важливість пропозиції

Пропозиція, хоч і менш важлива, ніж попит, є так само важливою для пояснення волатильності монети. Пропозиція в цьому випадку не означає загальну кількість біткоїнів, доступних для видобутку, а загальну кількість монет, які в даний час обмінюються на ринку.

Вплив великих гравців

Різкі та неочікувані зміни у пропозиції монет, які в даний час обмінюються та продаються — а не тих, що утримуються — можуть сильно впливати на поточну ринкову ціну біткоїна.

Проблема ліквідності

Ліквідність біткоїна є однією з основних проблем при входженні на цей ринок. Порівняно з більш традиційними ринками, такими як форекс, біткоїн (і криптовалюта в цілому) має недостатню ліквідність.

Наприклад, у світі біткоїнів “кити” — це люди, які утримують багато біткоїнів. Якщо один із цих “китів” вирішить вивести свої монети на ринок, це може призвести до раптового збільшення пропозиції, що ймовірно призведе до падіння ціни біткоїна і стрибка рівня волатильності. Це передбачає, що попит залишається на попередньому рівні.

Однак введення біткоїна пропонує світу новий спосіб захисту від інфляції. Це нова епоха фінансової незалежності, де ви самі контролюєте свої гроші і своє майбутнє.

Чому купують біткоїни?

Оптимізм щодо ринкових перспектив

Люди інвестують у біткоїни через оптимізм стосовно їх ринкових перспектив. Цей оптимізм може бути виправданим, враховуючи вроджену волатильність монети.

Обмежене постачання біткоїнів

З урахуванням обмеженої кількості доступних біткоїнів — 21 мільйон — люди, які прагнуть придбати ці монети, роблять ставку на зростання попиту у найближчі роки. Це разом з обмеженим постачанням може призвести до зростання ціни на біткоїни, що означає, що оптимістичні учасники ринку можуть отримати значний прибуток, якщо їхні прогнози справдяться.

Наприклад, 21 мільйон біткоїнів не буде видобуто до 2140 року, і хто може сказати, що відбудеться через 100 років?

Як використовується біткойн?

Валюта для різних транзакцій

Біткойн використовується як валюта у різних транзакціях. Туристичні компанії, продуктові магазини та магазин Xbox — лише деякі з місць, які приймають біткойни як форму оплати.

Привертає спекулянтів

Біткойн також привертає спекулянтів, які бажають взяти позицію стосовно майбутніх цінових рухів криптовалюти. Це включає використання похідних інструментів для торгівлі ціновими рухами біткойну в спробі здобути прибуток — без володіння будь-якою з базових монет і без необхідності втручатися в деталі мережі біткойну.

Чи можна обміняти біткоїни на готівку?

Обмін на біткоїни на біржах криптовалют

Біткоїни можна обміняти на готівку на криптовалютних біржах. За один біткоїн ви отримаєте поточну ринкову вартість монети в готівці.

Коли ми говоримо про біткоїни та готівку, варто зазначити окрему криптовалюту в біткоїнах. Незважаючи на те, що біткоїн-гроші були створені після жорсткого форку в програмному забезпеченні біткоїна, вони абсолютно не схожі на біткоїни, і ці дві монети мають абсолютно різні значення на ринку.

Чи безпечні біткоїни?

Безпека власності біткоїнів

Безпеку біткоїнів можна розглядати по-різному. По-перше, це пов’язано з обміном облікових записів, гаманців та особистих ключів. Наприклад, коли ви купуєте біткоїни на біржі, вам потрібно взяти на себе відповідальність за збереження свого гаманця та облікового запису, а також переконатися, що ваш приватний ключ залишається відомим лише вам.

Торгівля біткоїнами без володіння монетами

Другий спосіб, яким люди говорять про безпеку біткоїнів, пов’язаний з уявленням цін біткоїнів без володіння базовими монетами. Безпека завжди є спірним питанням у фінансових ринках, адже якщо ви вирішите торгувати — незалежно від ринку — ваш капітал буде під загрозою. Проте під час торгівлі вам не потрібно турбуватися про особисті ключі або обмінювати рахунки, оскільки вони вам не потрібні.

Керування ризиком під час торгівлі

Існує цілий ряд інструментів, які допомагають вам контролювати ваш ризик під час торгівлі біткоїнами. Наприклад, замовлення зі stop-loss допоможуть уникнути втрат у вашій угоді з біткоїнами, встановивши заздалегідь визначений рівень, на якому закривається невигідна позиція. Лімітні замовлення заблокують ваш прибуток і захистять вас від майбутніх знижень.

Безпека транзакцій

Щодо безпеки транзакцій, біткоїни вважаються безпечними. Кожна транзакція, яка відбувається в мережі Біткоїн, повністю прозора, і інформація доступна кожному користувачеві миттєво завдяки загальнодоступному журналу, що міститься в блокчейні.

Процес перевірки, який виконують вузли, означає, що новий блок не буде доданий до ланцюжка блоків без одноголосної згоди, що також ускладнює фальшивку інформації та створення фальшивих транзакцій.

Нарешті, децентралізований характер біткоїнів означає, що мережа стає більш безпечною, оскільки все більше майнерів та вузлів приєднуються до системи, що сприяє як прискоренню процесу перевірки, так і принципу згоди, на якому побудована вся система.

Майбутнє Біткоїна: реальність та перспективи

Непередбачуваність майбутнього

Чи можна говорити про майбутнє Біткоїна з впевненістю? На перший погляд, ні, адже Біткоїн, як актив без обмежень та дозволів, може теоретично втратити вартість зовсім. Це станеться, якщо всі власники BTC вирішать, що вони не мають цінності, і вирішать їх продати.

Реальність розвитку

Проте реальність показує щось зовсім інше. Число людей, урядів та підприємств, які відкривають для себе потенціал Біткоїна, постійно зростає. З моменту запуску у 2009 році, коли вартість складала менше 0,0001 долара США, цей актив зрослий більш ніж на 10 000 000% за останні 12 років. За даними CoinGecko, 10 листопада 2021 року Біткоїн (BTC) досягнув рекордної вартості у 69 044 долари.

Шляхи використання

Біткоїн стає безпечною альтернативою для двох третього населення планети, яке не має доступу до банківських послуг, але більш ніж половина з них має смартфон. Тому будь-яка людина з Інтернетом може інвестувати та зберігати Біткоїни (BTC) за допомогою криптобіржі.

Біткоїн проти гіперінфляції

Для жителів країн з нестабільною економікою та диктаторськими режимами Bitcoin стає онлайн-простором для захисту від гіперінфляції та депреціації місцевих валют.

Екосистема розвитку

З моменту з’явлення Біткоїна та блокчейну з’явилося безліч інновацій. Наприклад, Ethereum, другий за розміром блокчейн, представив смарт-контракти як основні компоненти децентралізованих додатків (dApps), що призвело до поняття “DeFi” для децентралізованих фінансових додатків.

DeFi дозволяє фермерам в Африці, у яких немає документів для відкриття банківського рахунку, отримати кредит онлайн для свого бізнесу через смартфони. Хоча майбутнє Біткоїна є питанням, на яке важко відповісти, революційна технологія, що під ним лежить, буде існувати, доки існує Інтернет.

Правовий статус біткоїна: що варто знати

Різноманіття законодавства

Біткоїн відомий тим, що в нього немає центрального органу, який регулює транзакції. Проте в різних країнах і територіях по всьому світу діють різні закони і нормативні акти, що регулюють створення, володіння та використання біткоїнів в межах їх територій.

Географічні відмінності

Легальність біткоїнів змінюється в залежності від географічної юрисдикції. На більшості територій біткоїн є законним засобом платежу принаймні для деяких транзакцій. Однак у деяких місцях він повністю заборонений — переважно через відсутність контролю з боку центрального банку, яким користується мережа біткоїнів.

Потенційні загрози

Також висловлюються опасливі побоювання щодо того, що технології біткоїнів та блокчейнів сприяють незаконній діяльності. Це пов’язано з тим, що справжній ідентифікатор користувачів в мережі залишається анонімним, використовуючи приватні ключі та підписи для взаємодії з іншими користувачами для проведення транзакцій.

Положення в різних країнах

У результаті деякі країни світу визначають біткоїн як товар, що оподатковується податком на прибуток. Однак у більшості країн правила використання біткоїнів дозволяють використовувати цифрову валюту в транзакціях між двома зацікавленими сторонами: тим, хто готовий користуватися біткоїнами для покупки товару, та тим, хто готовий прийняти біткоїни як форму оплати.

Існують винятки

Хоча біткоїн зазвичай є прийнятною формою валюти в однорангових транзакціях у більшості країн, існують країни, де він заборонений. Наприклад, у Китаї, Росії та інших країнах існує дворівнева система легальності біткоїнів, де володіння, добування та обмін є легальними, але використання як засобу платежу — ні.

Переваги та недоліки біткойнів

Переваги біткойнів

 • Біткоїн працює за допомогою децентралізованої пірингової мережі. Деякі можуть сказати, що це унеможливлює зовнішнє регулювання, але інші вважають, що це робить мережу самодостатньою та безпечною за своєю природою.
 • Відсутність зовнішнього впливу. Те, що відсутній зовнішній вплив, означає, що мережа біткойну може функціонувати без впливу банків чи інших фінансових установ.
 • Рівні перевірки. Рівні перевірки, необхідні для додавання нового блоку до блокчейну, роблять підробку інформації надзвичайно складною.
 • Потенціал росту. У наступні роки, при обмеженому обсязі, біткоїн може стати однією з найбільш популярних валют. Для цього необхідно вирішити проблему масштабування, і люди повинні будуть розглядати біткоїн як серйозного конкурента в сучасних паперових валютах.

Недоліки біткойнів

 • Проблема масштабування мережі, ймовірно, є однією з найбільших перешкод, які потрібно подолати, щоб конкурувати з більш усталеними формами оплати.
 • Малоймовірно, що монета стане популярною формою оплати по всьому світу, поки не зможе конкурувати з основними постачальниками кредитних та дебетових карт за транзакції в секунду.
 • Проблема ліквідності біткоїна впливає на його волатильність, а низька ліквідність призводить до швидкого та різкого зростання цін у порівнянні з іншими ринками.
 • Деякі можуть розглядати нерегульований характер системи як інструмент, який сприяє злочинній діяльності та відмиванню грошей, що завдає шкоди привабливості біткойну для масового ринку.

Роль біткоїну серед інших цифрових активів

Розглянувши можливості інвестування у цифрові активи, інвестори стикаються з питанням: “В які саме?”. Звичайно, біткоїн є найбільш визнаним, першим у своєму роді цифровим активом в історії, проте екосистема криптовалют пропонує сотні, а навіть тисячі альтернатив.

Перша теза: Біткоїн як засіб збереження. Біткоїн найкраще розуміти як грошовий товар, і одна з основних інвестиційних тез – його використання як засобу збереження в цифровому світі.

Друга теза: Унікальність біткоїну. Біткоїн фундаментально відрізняється від будь-якого іншого цифрового активу. Жоден інший цифровий актив не зможе покращити біткоїн як грошовий засіб, оскільки він є найбільш безпечним, децентралізованим та надійним цифровим грошовим засобом в порівнянні з іншими цифровими активами.

Третя теза: Успіх біткоїну та інших мереж цифрових активів. Успіх мережі біткоїну та інших мереж цифрових активів не обов’язково є взаємовиключним. Скоріше, інші складові екосистеми цифрових активів можуть задовольняти інші потреби або вирішувати інші проблеми, які біткоїн просто не вирішує.

Четверта теза: Оцінка інших проектів. Проекти поза межами біткоїну слід оцінювати з іншого погляду, ніж біткоїн.

П’ята теза: Біткоїн як точка входу. Біткоїн слід розглядати як точку входу для традиційних інвесторів, які бажають включитися до цифрових активів.

Шоста теза: Двоє різних підходів. Інвесторам слід дотримуватися двох різних підходів до розгляду інвестицій в екосистему цифрових активів. Перший підхід розглядає включення біткоїна як розвиваючогося грошового товару, а другий – додавання інших цифрових активів та криптовалют.

Біткоїн-мережа та біткоїн-актив

Найбільше замішання серед новачків у біткоїні викликає той факт, що термін “біткоїн” може відноситися до двох пов’язаних, але зовсім різних речей. Є Біткоїн як мережа або платіжна система, і є біткоїн як токен або актив. Щоб уникнути замішання, ми будемо писати “Біткоїн” з великої літери, коли йдеться про мережу, і використовувати малі літери для позначення біткоїна – токена або активу.

Біткоїн спочатку був лише ідеєю, спрямованою на вирішення проблеми створення дійсно однорангової системи електронних грошей. Хоча у фізичному світі ми можемо здійснювати угоди без посередників, використовуючи готівку, до винаходу біткоїна це було неможливо у цифровій сфері. Ця ідея була реалізована на практиці шляхом написання коду.

Отже, Біткоїн – це просто код, а мережа Біткоїн складається з мільйонів комп’ютерів, на яких встановлено програмне забезпечення Біткоїн. Цей код діє як протокол і забезпечує правила, які керують Біткоїн-мережею. Ця мережа керує платіжною системою, де користувачі можуть надсилати та отримувати цифровий токен, також називаний біткоїном.

Несумісність мережі Біткоїн з іншими мережами

Біткоїн мережу може приєднатися будь-хто або покинути, якщо він дотримується основних правил. Людина, яка намагається змінити правила поза згодою достатньої кількості інших учасників, буде виключена з мережі. Таким чином, хоча код Біткоїна є відкритим і може бути скопійований та змінений, ці копії або похідні Біткоїна є абсолютно окремими мережами і не мають “зворотної сумісності” з оригінальною мережею.

Біткоїн-токени є власними для мережі Біткоїн і не можуть бути видалені або перенесені в іншу блокчейн-мережу. Важливість цього факту буде розкрита пізніше в цій статті, коли ми обговоримо силу мережевих ефектів і те, чому одна мережа, очевидно, домінує на ринку.

Біткоїн як товар, який варто розуміти як грошовий засіб

Що таке гроші? Ми вважаємо, що гроші – це інструмент, який дозволяє здійснювати обмін. Протягом майже всієї історії людства ми спостерігали, як люди шукали “кращого” виду грошей. Грошовий товар – це товар, який цінується за можливість обміну на інші товари, а не за його споживання або використання.

Протягом історії гроші приймалися в різних формах, таких як ракушки, намистини, камені, шкури та вампум. З цим пов’язується питання, чому деякі речі стають грошовим товаром, а інші – ні? Економісти та історики вважають, що відповідь полягає в ряді характеристик, які визначають “хороші гроші”. Чим більше характеристик має товар, тим краще він може служити як гроші або тим більше ймовірність того, що його приймуть як гроші або він з’явиться як грошовий засіб.

Біткоїн однозначно має багато характеристик, важливих для становлення як грошового засобу, поєднуючи в собі рідкість і довговічність золота з простотою використання, зберігання та транспортування фіату (і перевершуючи їх).

Варто також відзначити, що, так само як і інші грошові товари, біткоїн не є компанією, він не виплачує дивіденди і не має грошових потоків. Тому його цінність повинна бути обумовлена його здатністю краще відповідати характеристикам грошового товару порівняно з традиційними альтернативами.

Цінність біткоїна визначається його доведеною рідкістю

Однією з ключових характеристик біткоїна є його рідкість. Біткоїн не лише є рідким (поточний рівень інфляції біткоїна на рівні 1,8% приблизно дорівнює рівню інфляції золота на даний момент), але і, на відміну від золота, має доведену кінцевість. Всього буде добуто лише 21 мільйон біткоїнів. Жоден інший цифровий актив не має постійної монетарної політики, як у біткоїна. Іншими словами, монетарна політика біткоїна може розглядатися як найбільш надійна.

Але як забезпечується рідкість біткоїна (обмеження на 21 мільйон одиниць)? Два ключові характеристики лежать в основі цього правила і необхідні для розуміння обмеженого обсягу біткоїна, а також того, як він відрізняється від усіх інших цифрових активів.

 • Децентралізація біткоїна. Жодна людина, корпорація або уряд не володіють і не контролюють біткоїн або правила, які керують його мережею. Будучи повністю децентралізованою мережею з відкритим вихідним кодом, біткоїн змушує учасників дотримуватися правил коду, який керує мережею. Обмеження на 21 мільйон одиниць було вписано в вихідний код, який продовжує керувати мережею біткоїна й сьогодні.
 • Стійкість мережі біткоїна до цензури. Оскільки жодна людина, корпорація або уряд не володіють мережею і не контролюють її, вона дуже стійка до цензури. Крім того, мережа біткоїна не має жодних географічних меж, що ускладнює контроль або регулювання мережі і самого коду з боку будь-якої країни.

Розглянемо по пунктах, чому ми вважаємо Bitcoin цінним грошовим товаром:

 • Грошовий товар – це те, що має цінність, приписану йому понад його корисність або споживчу вартість. Хоча платіжна мережа біткоїна, безумовно, має споживчу вартість, люди також приписують грошову премію токенам біткоїна.
 • Однією з основних причин, чому інвестори приписують біткоїну цінність, є його рідкість. Його фіксований обсяг є причиною його здатності бути засобом збереження.
 • Рідкість біткоїна підтримується його децентралізацією та стійкістю до цензури.

Ці характеристики жорстко закодовані в біткоїні і майже навряд чи будуть змінені, оскільки ті самі люди, які приписують біткоїну цінність і володіють ним, не мають стимулу змінювати поточні правила. Навпаки, учасники мережі зацікавлені у захисті саме цих характеристик рідкого активу і незмінного реєстру.

Біткоін має потенціал стати основним грошовим товаром

Інвестори можуть погодитися з тим, що Bitcoin має багато характеристик, які роблять гроші відмінними, але хто на все сто впевнений, що може або буде існувати лише один грошовий товар?

Ми не готові стверджувати, що в майбутньому залишаться лише одні гроші, але ми вважаємо, що один грошовий товар буде домінувати в екосистемі цифрових активів завдяки дуже потужному мережевому ефекту.

Мережеві ефекти в грошовій сфері надзвичайно потужні

Багато інвесторів знайомі з силою мережевих ефектів, коли вартість мережі зростає експоненційно зі збільшенням кількості її користувачів. Грошові мережі не відрізняються від інших мереж.

Проте вони навіть потужніші, ніж інші мережі, тому що стимул вибрати правильні гроші набагато сильніший, ніж при виборі будь-якої іншої мережі, такої як соціальна мережа, телефонна мережа і т. д.

Якщо інвестори шукають цифровий актив для використання як грошовий товар, здатний виступати як засіб збереження, то вони, звісно, виберуть той, у якого найбільша, найбезпечніша, найдецентралізованіша і найліквідніша мережа.

Біткоін, як перший справжній рідкісний цифровий актив в історії, отримав перевагу першопроходця і зберіг цю перевагу з часом. Зверніть увагу, що хоча домінування біткоїна, або його ринкова капіталізація в процентах від усієї екосистеми цифрових активів, зменшилася з 100% до приблизно 50%, це пов’язано не з тим, що він зменшився за розміром, а з тим, що решта екосистеми зросла.

Рефлексія в грошових мережах. Люди спостерігають, як інші приєднуються до грошової мережі, що стимулює їх також до приєднання, бо вони хочуть бути частиною мережі, якою користуються їх колеги або партнери. Це можна побачити в меншому масштабі у платіжних мережах сьогодні, по мірі того, як такі платформи, як PayPal і Venmo, ростуть прискореними темпами.

У випадку з біткоіном рефлексивне властивість проявляється ще сильніше, оскільки до нього входять не лише пасивні тримачі активу, але й майнери, які активно підвищують безпеку мережі. По мірі того, як все більше людей переконуються, що Bitcoin має виняткові грошові властивості, і віддають перевагу зберіганню в ньому своїх накопичень, попит зростає. Це, у свою чергу, призводить до зростання цін (особливо, якщо пропозиція нееластична або не реагує на ціну).

У майнерів з’являється стимул збільшувати капітальні витрати та обчислювальну потужність, оскільки зростання цін призводить до збільшення прибутку. Збільшення обчислювальної потужності для добування біткоїна призводить до підвищення безпеки мережі, що, у свою чергу, робить актив більш привабливим, що знову призводить до збільшення кількості користувачів і інвесторів.

Ця мережева конкуренція, ймовірно, призведе до сценарію “переможець отримує все”, оскільки вибір будь-якої іншої грошової мережі, яка не стане домінуючою, призведе до втрати інвестицій. Кожен інвестор, який бажає зберігати накопичену цінність в грошовому товарі, робить вибір на користь тої чи іншої грошової мережі, незалежно від того, чи визнає він це чи ні.

Лише биткоін вирішує проблему цифрової рідкості

Фраза “не винаходьте колесо” стала настільки відомою, що перетворилася на кліше. Проте, ми вважаємо, що вона може бути застосована до біткоіну як цифрового грошового товару. Винахід колеса був абсолютно новою технологією, яка після винаходу більше ніколи не могла бути “перевідкрита”.

Так само, ніколи раніше в історії людства проблема рідкісності цифрових ресурсів та справжніх електронних грошей на рівних не була вирішена, доки не був винахід біткоіну. Вирішення цієї проблеми було не лише поступовим поліпшенням, а стрибком або розгадкою проблеми існування цифрової рідкості.

Біткоін: золотий стандарт децентралізації. На сьогоднішній день Біткоін є найбільш децентралізованою та безпечною грошовою мережею порівняно з усіма іншими цифровими активами. Отже, будь-яка нова блокчейн-мережа та цифровий актив, які спробують покращити Біткоін як грошовий товар, обов’язково повинні відрізнятися, жертвуючи однією або двома з цих властивостей.

Це – ідея, яку ми розглянемо докладніше нижче («Трилемма блокчейну»). Конкуренти, які просто намагатимуться скопіювати весь код Біткоіна, також зазнають невдачі, оскільки не буде причин переходити з найбільшої грошової мережі до повністю ідентичної, але в кілька разів меншої за розміром.

Ефект Лінді та антихрупкість Біткоїна

Ефект Лінді, також відомий як закон Лінді, – це теорія, згідно з якою чим довше функціонує та не псується якась річ, тим вища ймовірність того, що вона залишиться в майбутньому. Наприклад, бродвейська п’єса, яка існує протягом десяти років, ймовірно, буде існувати ще десять років, тоді як успіх тієї, що була популярною всього один рік, не так однозначний на довготривалому проміжку часу. Ми вважаємо, що те саме можна сказати і про біткоїн.

Кожна хвилина, година, день і рік, які переживе біткоїн, збільшують його шанси на подальше існування в майбутньому, оскільки він завойовує все більше довіри та переживає все більше потрясінь. Це також співпадає з властивістю антихрупкості, коли щось стає надійнішим або міцнішим з кожною атакою або з кожним разом, коли система піддається певному стресу.

Фактично, якби інвестору представили ідею Біткоіна і потім попросили скласти список стресових факторів, атак, потрясінь або невдач, які, ймовірно, призведуть до гибелі цієї вирішальної технології, він, ймовірно, вказав би на багато негативних подій, які Біткоїн вже пережив і які не стали смертельним ударом для мережі.

Неповний список негативних подій, які пережив Біткоїн:

 • Створений анонімною особою (особами), справжні мотиви або будь-яка належність яких невідомі;
 • Частина Біткоїнів була конфіскована ФБР;
 • Багаточисельні взломи бірж;
 • Мережу сотні разів оголошували «мертвою» великі новинні видання, відомі інвестори, генеральні директори тощо;
 • Використовується в мережі dark web для незаконних покупок;
 • Біткоїн протримався в «громадянській війні» щодо основного коду (див. «Війна за розмір блоку»);
 • Ціна неодноразово впала більш як на 50%, причому в багатьох випадках більше як на 80%;
 • Біткоїн заборонено в багатьох країнах;
 • Біткоїн називали шахрайством, схемою Понци, спекуляцією;
 • Залишається основною формою оплати вимагачів;
 • Пережив багато форків власного коду;
 • Копіювався конкурентами тисячі разів.

Інший цифровий актив малоймовірно витіснить Біткоїн як грошовий товар.

Можливо, інвестори погодяться з тим, що Біткоін на сьогоднішній день є найкращим грошовим товаром на ринку цифрових активів, і що, ймовірно, один цифровий грошовий товар буде домінувати на ринку завдяки мережевим ефектам. Однак чи може бути створена покращена або удосконалена версія Біткоіна, яка стане домінуючим грошовим товаром? Чи не є код Біткоіна відкритим? Чи не може будь-хто скопіювати його і поліпшити?

Хоча це, звісно, можливо на вільному ринку нових цифрових активів, ми вважаємо, що заміна Біткоіна «удосконаленою» цифровою версією малоймовірна з кількох причин. Одна з основних причин полягає в тому, що будь-яке поліпшення однієї характеристики Біткоіна, наприклад, підвищення його швидкості чи масштабованості, призводить до зниження іншої характеристики, наприклад, рівня децентралізації чи безпеки Біткоіна. Цей компроміс відомий як блокчейн-трилема.

Блокчейн-трилемма

Ще на початку 1980-х років вчені-комп’ютерники виявили різновид трилеми, закладений у децентралізованих базах даних. Недавно творець Ethereum Віталік Бутерін сформулював різновид цієї трилеми, відомий як “блокчейн-трилема”. Він стверджує, що децентралізована база даних (одним з прикладів якої є Біткоін) може одночасно забезпечити лише два з трьох своїх властивостей: децентралізацію, безпеку або масштабованість.

Безпека – це ймовірність того, що мережу можуть атакувати або компрометувати. У випадку децентралізованої мережі, такої як Біткоін, основним занепокоєнням є атака 51%, при якій одна особа або організація отримає контроль над більш ніж половиною обчислювальної потужності мережі Bitcoin (відомої як хешрейт).

Якщо це станеться, зловмисник зможе контролювати мережу, а точніше, вносити зміни в реєстр, наприклад, робити подвійні витрати або скасовувати транзакції. Довіра до мережі буде втрачена, що може призвести до краху всієї системи. З ростом мережі Bitcoin та кількості вузлів і майнерів, розподілених між багатьма людьми, організаціями та географічними зонами, атакувати її стає все складніше та дорожче.

Біткоін, безумовно, є найбільш безпечним цифровим активом з точки зору хешрейту або обчислювальної потужності, що забезпечує безпеку мережі. Наступна діаграма наглядно демонструє, наскільки він випереджає інші цифрові активи, що використовують той самий алгоритм хешування:

Роль хешрейту в безпеці криптовалют. Біткоін та Ethereum: відмінності у безпеці.

На жаль, через різницю у хеш-алгоритмах хешрейт біткоіна не можна безпосередньо порівняти з хешрейтом інших цифрових активів, зокрема Ethereum, другого за ринковою капіталізацією цифрового активу. Однак ми можемо порівняти загальне річне споживання енергії як показник безпеки, при цьому більше енергії споживається як показник того, що більше ресурсів на майнінг спрямовано на забезпечення безпеки мережі. За оцінками, Біткоін споживає приблизно 137 терават-годин на рік, порівняно з приблизно 25 терават-годинами для Ethereum.

Децентралізація та її значення. Децентралізація – це ступінь контролю одного користувача, організації або групи над системою або мережею. У децентралізованій мережі консенсус досягається за допомогою специфічного механізму голосування. У цій системі жоден суб’єкт не може контролювати або обмежувати передачу даних. У відкритій децентралізованій мережі кожен може вільно приєднатися, і жоден суб’єкт не може виключити кого-небудь, хто дотримується правил чи протоколу мережі. Це дозволяє мережі працювати без посередників.

Масштабованість та її вплив. Масштабованість вказує на те, наскільки добре мережа може справлятися з ростом, наприклад, зі зростанням кількості користувачів і кількості транзакцій, які мережа може обробляти за обмежений час. Масштабованість є “Ахіллесовою п’ятою” мережі Біткоін; вона забезпечує максимальну децентралізацію та безпеку, але при цьому є мережею з одним з найнижчих рівнів пропускної здатності.

Підсумовуючи, ми вважаємо, що Біткоін в даний час є найбільш безпечною та децентралізованою грошовою мережею. Це висловлення виключає з гонки інші мережі, які конкурують у різних сферах використання, окрім грошей. Ми також вважаємо, що мережа Біткоін залишатиметься найбільш безпечною та децентралізованою в майбутньому, на основі трілеми блокчейну, про який говорилось вище, а також на основі реального історичного прикладу реального світу (“Війна за розмір блоку”).

Битва за розмір блоку: реальний приклад спроби «покращити біткоїн»

Обмеження пропускної здатності та розмір блоку в мережі Біткоін. Як ми вже зазначали, пропускна здатність транзакцій у мережі Bitcoin обмежена як часом між додаванням кожного блоку та підтвердженням транзакцій (приблизно кожні 10 хвилин), так і розміром блоку (незначно більше одного мегабайта), що обмежує кількість транзакцій, які можуть поміститися в кожний блок.

Отже, деякі користувачі та розробники запропонували, здавалося б, простий та зрозумілий спосіб вирішення цієї проблеми: збільшити розмір блоку на більше, ніж один мегабайт. Хоча це може здатися непротирічним та простим зміненням, насправді воно породило жорстоку багаторічну війну в спільноті розробників, майнерів та користувачів мережі.

Протистояння між «малими» та «великими» блоками. Дебати можна коротко описати, розділивши протилежні погляди на два табори: прихильників «малих» та прихильників «великих» блоків. Хоча розмір блоку був у центрі дебатів, насправді йшлося про більш широке питання, що стосується принципів того, що є Біткоїн і як він має чи не має розвиватися. Ті, хто хотіли зберегти початковий розмір блоку або блоки меншого розміру, в цілому підтримували надійні правила протоколу, які дуже важко змінити, з довгостроковою метою стабільності Біткоїна.

Компроміси та виклики. Зростання розміру блоку також має свої недоліки. По-перше, великі блоки призводять до збільшення розміру блокчейну. Наразі розмір усього блокчейну (всі транзакції, які коли-небудь були записані в розподіленому реєстрі Біткоїн) становить приблизно 400 гігабайтів. Це дає можливість практично будь-кому завантажити весь блокчейн та запустити повний вузол зі свого домашнього комп’ютера або навіть спеціально складеного мікрокомп’ютера, який коштує приблизно 100 доларів. Якщо блокчейн буде більшим, то запустити вузол буде дорожче та складніше, що може призвести до зниження децентралізації, оскільки створювати та запускати вузли зможуть лише корпорації чи ті, хто може дозволити собі дорожче обладнання.

Крім того, великі блоки означають, що деякі з них можуть залишитися незаповненими, що призведе до зниження комісій за транзакції. Хоча це, безумовно, сприяє масштабованості, це може зменшити стимули для майнерів, особливо з огляду на те, що субсидія за блок (основна на сьогоднішній день частина винагороди, яку отримують майнери) продовжує зменшуватися вдвічі кожні 210,000 блоків або приблизно кожні чотири роки. Якщо майнери вимкнуть своє обладнання, це знизить безпеку мережі Біткоїн.

Загалом, боротьба за розмір блоку демонструє трилемму блокчейна, притаманну мережі Біткоїн. Більші блоки можуть збільшити масштаб або пропускну здатність, але за рахунок потенційної втрати децентралізації та зниження безпеки.

Іншим важливим моментом у цій історії є те, що запропоновані зміни призвели б (і призвели) до хардфорку; зміни в коді не були би сумісними з попередніми версіями, і всі вузли мусили б оновитися, щоб уникнути розриву мережі. Різні хардфорки, які відбулися внаслідок боротьби за розмір блоків, або зовсім не вдалося (наприклад, Bitcoin XT і Bitcoin Classic), або з важкістю завоювали хоча б якусь позицію на ринку (наприклад, Bitcoin Cash (BCH) і Bitcoin SV (BSV), також відомий як “Відкриттям Сатоші”).

Біткоін продовжує утримувати своє лідерство над усіма конкуруючими валютними токенами, як це продемонстровано на графіку вище.

Цей графік чітко показує, що Bitcoin залишається найбільш популярним та надійним активом у світі криптовалют, і це підтверджується даними з ринку.

Як трейдер, важливо розуміти динаміку ринку і визначати, які активи мають потенціал для прибутку. У даному випадку, Bitcoin залишається найбільш привабливим вибором для інвесторів, оскільки він зберігає свою позицію лідера і демонструє стабільність у порівнянні з іншими криптовалютними токенами.

Дослідження Bitcoin Cash

Хард-форк, який відзначився. Одним із найбільш помітних хард-форків, виниклих внаслідок війни за розмір блока, став Bitcoin Cash (BCH). Прихильники цього хардфорка вважають, що Bitcoin в першу чергу повинен бути «однорівневою електронною готівкою» або системою, яка здатна обробляти велику кількість транзакцій. Іншими словами, прихильники Bitcoin Cash вважають, що Bitcoin повинен стати надійним засобом обміну, а не засобом збереження.

Ми підкреслюємо, що в такому підході немає нічого заздалегідь «неправильного», але він ще раз демонструє компроміс, на який доводиться йти заради більшої масштабованості. Також ніщо не заважає розробникам і ринку вибрати Bitcoin Cash для швидших або дешевших платежів за шкоду безпеці та децентралізації.

Однак ми бачимо, що з точки зору цінності, коли ринкова ціна біткоіна в 100 разів перевищує ціну Bitcoin Cash (BCH), інвестори продовжують вибирати Bitcoin (BTC) як переважну грошову мережу і, отже, вважають, що надійний і безпечний засіб збереження важливіший за швидкі або доступні платежі.

Біткоін як винятковий грошовий актив більш цінний, ніж виняткова платіжна мережа. Це приводить нас до наступного пункту в підтримці розгляду біткоіна в першу чергу як грошового товару, а не як платіжної мережі. Той факт, що ринок віддає перевагу біткоіну, який є більш повільною платіжною системою порівняно з іншими цифровими активами та блокчейнами, свідчить про те, що ринок в даний час оцінює високонадійний і децентралізований засіб збереження, а не звичайну платіжну мережу.

Як ми вже зауважували раніше, революційним відкриттям Bitcoin було вирішення проблеми рідкісності цифрових ресурсів і створення цифрового засобу збереження, а не поступове поліпшення платіжної системи.

Дослідження Ethereum

Схожості та відмінності між BTC і ETH

Bitcoin і його мета

З моменту свого створення та ідеї, викладеної у вигляді білої книги, Bitcoin мав за мету вирішити проблему “цифрової пірингової наявності”. Його мережа була спроектована як децентралізована та безпечна, що дозволяло відправляти цінності без посередника. Це разом із заздалегідь запрограмованим графіком емісії та обмеженим пропозицією на рівні протоколу у 21 мільйон, дало біткоіну можливість стати грошовим товаром та засобом збереження.

Ефір і його завдання

Ethereum також починався як біла книга, опублікована Віталіком Бутеріном у 2013 році. Ethereum ставив перед собою завдання взяти технологію блокчейну, піонером якого був Біткоін, і розширити її, включивши більше можливостей, перш за все, можливість проводити складніші транзакції. Ethereum пропонує Тьюрінг-повний мову для написання таких контрактів, дія яких обмежена лише уявою автора.

Децентралізація та безпека

Хоча деякі вважають Ethereum більш вдосконаленою та прогресивною мережею порівняно з Біткоіном, за додаткові можливості та гнучкість доводиться платити, передусім, складнішою мережею, що збільшує ймовірність програмних помилок, а також меншою децентралізацією та потенційним зниженням безпеки.

Роль біткоїна в екосистемі цифрових активів

Ключові аспекти позиціонування біткоіна. Унікальність та цінність біткоіна. Відкритий вихідний код біткоіна надає можливість приватним особам легко копіювати, змінювати та створювати свої власні токени та проекти на основі оригінального базового коду біткоіна. Це сприяло появі великої кількості (буквально тисяч) альтернативних монет, що іноді призводить до замішання серед новачків у цій сфері, іноді змушуючи деяких неправильно твердити, що біткоін не є рідкісним, оскільки існують сотні монет-копій.

З нашого обговорення випливає:

Bitcoin – рідкісний актив: мережа біткоіна несумісна з іншими блокчейн-мережами, і біткоїни не можуть замінюватися іншими токенами.

Цінність біткоіна: основним фактором цінності біткоїнів є їхній рідкісний характер і обмежена пропозиція на рівні протоколу.

Bitcoin як грошовий товар: розумніше розглядати Bitcoin як грошовий товар, ніж як платіжну систему.

Майбутнє біткоіна: ймовірно, Bitcoin залишиться основним грошовим товаром, інший цифровий актив малоймовірно замінить його в цій ролі.

Масштабність і функціональність біткоіна. На сьогоднішній день Bitcoin є найбільш безпечною та децентралізованою мережею, але на базовому рівні не є найбільш масштабованою. Мережа біткоіна також не надає додаткової функціональності або програмованості, яку може пропонувати Ethereum.

За цих компромісів ми спостерігаємо бум в екосистемі цифрових активів з сотнями, якщо не тисячами, різних проектів, які прагнуть досягти певного рівня зручності використання, щоб задовольнити потреби ринку.

Інвестори, звісно ж, цікавляться тим, як ці інновації вплинуть на майбутнє. Хоча ніхто не може точно передбачити, як це відбудеться, ми вважаємо корисним розглянути два основних наративи, що набирають популярності в контексті майбутньої екосистеми цифрових активів. Конкретно нас цікавить, як біткоін може проявити себе в кожному з цих сценаріїв.

Основна позиція біткоїна. У світі з декількома переможними блокчейнами біткоїн, ймовірно, найкраще підходить для ролі незалежного грошового активу в екосистемі з відносно меншою конкуренцією порівняно з іншими цифровими активами, що намагаються реалізувати альтернативні сценарії використання. Акцент на безпеці та максимальній децентралізації підтримує його правила та забезпечує дотримання прав всіх користувачів однаково. Завдяки рідкості та обмеженому протокольному пропозиційному ресурсу біткоїн є цифровим протоколом, що найближче до забезпечення абсолютної рідкості.

Біткоїн і інші проекти. Будь-який інший проєкт або блокчейн-мережа, які потребують від своїх користувачів переконання, що вони здійснюють транзакції з токеном, який має реальну грошову цінність, швидше за все, повинні бути прямо або опосередковано пов’язані з біткоїном як превосходним грошовим благом. Наприклад, люди використовують токени в ігрових автоматах для зручності та корисності, і приписують їм цінність, тому що знають, що вони представляють певну суму в доларах або можуть бути обмінені на інші товари та призи. Однак за межами звичайного середовища ігрових автоматів жетони практично не мають цінності.

Боротьба інших проєктів.У цьому світі не-біткоїни змушені боротися, щоб виправдати інші життєздатні варіанти використання їхньої технології. Вони намагаються знайти правильний компроміс для досягнення певного рівня масштабування та стикаються з величезною конкуренцією у розвитку та розширенні функціональності. Це не обвинувачення тих, хто розробляє не-біткоїн блокчейни або інвестує в них, а просто зауваження про те, що очевидна перевага біткоїна як активу для збереження цінності знижує його ризик навіть у світі з екосистемою з багатьма обіцяючими цифровими активами.

Якщо припустити такий вихід, то Bitcoin залишається очевидним бенефіціаром притоку коштів в загальний простір цифрових активів, оскільки його розглядають як кінцевий грошовий цифровий актив, що, ймовірно, є найбільш вигідним з точки зору ризику та найпростішим для розуміння та розподілу інвестицій у всій індустрії цифрових активів.

Еволюція блокчейн-світу: від децентралізації до переваг

Важливість технології блокчейну. Блокчейн, без сумніву, є значним технологічним досягненням. Можливість використовувати централізовану базу даних та відмовлятися від посередників була радикальною інновацією; це не відбувалося поступово. Однак централізований блокчейн, в порівнянні з децентралізованим, має значні відмінності та лишається без важливих якостей, таких як неповернення, стійкість до вилучення, стійкість до цензури та відсутність потреби в довірі.

Спектр децентралізації в токенах. У сучасному просторі токенів ми можемо спостерігати різноманіття рівнів децентралізації. Він коливається від максимально децентралізованих (наприклад, Біткоін) до токенів, чиї протоколи є децентралізованими тільки на словах та надають надмірну владу розробникам чи певним членам спільноти. Таким чином, можливий сценарій, у якому користувачі та інвестори виберуть різні токени на основі компромісу між меншою децентралізацією та більшими можливостями. Це схоже на описаний вище світ мультиблокчейнів.

Переваги створення додатків на найсильніших мережах. Однак існує і інший сценарій, який може виникнути через можливість створення додатків та рішень для масштабування поверх базових або перших рівнів блокчейнів. Якщо можна буде створювати додатки на існуючій блокчейн-мережі замість створення нової, користувачі, ймовірно, захочуть створювати додатки на найсильніших та найбільш безпечних мережах.

Отже, ми можемо уявити світ, в якому одна або дуже небагато мереж збиратимуть більшість цінності в екосистемі цифрових активів і стануть основними блокчейн-мережами. Беручи до уваги, що Біткоін, можливо, є найбільш децентралізованою та неповерненною блокчейн-мережею серед існуючих, він здається головним кандидатом на те, щоб стати одним з, а може, навіть, єдиним переможцем у подібній ситуації.

Мережа Lightning: розширення можливостей Біткоїну

Революційний підхід. Мережа Lightning є одним із захоплюючих додатків “другого рівня”, побудованих над основною мережею Біткоін. Це децентралізована мережа, запущена за допомогою функціоналу смарт-контрактів, що дозволяє проводити оффлайн-транзакції між користувачами, але з можливістю завершення на базовому рівні мережі Біткоін.

Аналогія з Інтернетом. Можна порівняти це з відкриттям особистого рахунку між учасниками та здійсненням безлічі миттєвих та дешевих транзакцій. Це рішення підвищує масштабованість Біткоіну, але завдяки можливості завершення на базовому рівні, воно продовжує користуватися перевагами безпеки мережі Біткоін.</p>

Важливість базового рівня. Такий підхід схожий на структуру Інтернету та його базовий рівень, TCP/IP. Набір протоколів Інтернету, відомий як TCP/IP, є відкритим рівнем для передачі даних та створення програм та контенту. Протокол TCP/IP не належить нікому і, як відкритий та безкоштовний, не має права власності на базовий рівень.

Заключне слово. Таким чином, інновації в протоколах цифрових активів та навколо них розширюють область базового рівня та поліпшують його можливості використання та практичність, роблячи його ще більш цінним та важливим у світі цифрових активів.

Новий Підхід до Інвестування. У цій архітектурі цікаво те, що інвестор може володіти частиною базового рівня нової технології і бути відносно незалежним від того, які конкретні застосунки побудовані на його основі. Це схоже на можливість володіти базовим рівнем Інтернету та мати доступ до всіх інновацій, створених на його основі (наприклад, Google, Amazon і т.д.), без потреби вгадувати конкретних переможців і програвших.

Такий підхід дозволяє інвесторам отримати ширший огляд ринку та більш глибоке розуміння технологічних тенденцій, що може сприяти прийняттю більш обґрунтованих інвестиційних рішень.

Біткоїн: роль у цифровій екосистемі

Стратегічний розподіл цифрових активів. Нова система цифрових активів знаходиться на стадії становлення, і наразі ми не можемо однозначно сказати, як виглядатиме майбутнє. Чи побачимо ми мультиблокчейнову Всесвітню мережу, наповнену різними токенами з різними рівнями централізації, або ж ми підемо шляхом “переможець бере все”, коли більше додатків створюється на найбільш безпечному та децентралізованому ланцюжку. Проте наразі здається, що Bitcoin знайшов свою роль в цифровій екосистемі, принаймні як рідкісний актив та засіб збереження.

Місце біткоіна в інвестиційному портфелі. Інвестори, які працюють над розумінням екосистеми цифрових активів та створюють основу для розгляду інвестицій у цей простір, ймовірно, виграють від сегментування біткоіна та всіх інших інвестицій у цифрові активи як окремі рішення. Це спрощує процес формування портфеля та дозволяє розподільникам коштів приймати два одночасних, але окремі рішення: значимість володіння найрідкіснішим грошовим активом у цій розвиваючійся категорії цифрових активів (біткоін), а також можливість участі в інноваціях та експериментах, які проводяться в екосистемі поза межами Біткоіна.

Щоб зрозуміти, яке місце займає Bitcoin і токени поза біткоїном у традиційному інвестиційному портфелі, інвестори повинні спочатку визначити ключові фактори ризику та доходності своїх інвестиційних тезисів. Це допоможе розмежувати ці два інструменти та зробити висновок щодо потенційної ролі кожного з них у традиційному портфелі.

Біткоїн: ризики, потенційні джерела доходності та роль у інвестиційному портфелі

Багато інвесторів часто звертаються до потенціалу надзвичайно високої доходності як причини, чому вони віддають перевагу альтернативним або “не-біткоїн” активам, а в деяких випадках повністю виключають біткоїн зі свого портфеля. Хоча такий потенційний профіль доходності може існувати для певних цифрових активів, важливо враховувати, що ці проекти також часто супроводжуються вищими загальними ризиками і значною ймовірністю того, що токен стане непотрібним, якщо не виправдає очікувань.

Ризики, пов’язані з токенами поза біткоїном. Ризики, пов’язані з токенами поза біткоїном, безумовно, варіюються залежно від конкретного випадку і, як правило, стають більш екстремальними в більш спекулятивних токенах з довгим хвостом. Однак багато з цих ризиків все ж є загальними для більшості таких проектів. Нижче наведено кілька ключових ризиків:

Прояв адекватної децентралізації: алгоритм Proof-of-Work, структура управління та чесний запуск біткоїну створили основу для децентралізованого проекту з мінімально необхідним рівнем довіри. Інші токени відрізняються альтернативними механізмами консенсусу, структурами управління та запуску токенів, що часто знижує рівень їх децентралізації.

Загроза конкуренції: розібратися в протоколах з відкритим вихідним кодом не так просто, адже одна платформа може копіювати та застосовувати не лише покращення, а й помилки іншої. Історично ми бачили багато неудачних проектів, а “текучість” в топ 10 монет була дуже великою. Протоколи повинні створити достатньо великий мережевий ефект навколо свого конкретного сценарію використання в надії, що це захистить їх від конкурентів, оскільки майже кожна мережа поза біткоїном намагається додати якийсь рівень масштабованості або функціональності до свого базового рівня, довівши тим самим свою цінність.

Фактори доходності всіх цифрових активів поза біткоїном також значно відрізняються, враховуючи, що протоколи змушені йти на певні компроміси для підвищення швидкості, функціональності та інших характеристик, виправдавши свої сценарії використання. У всіх цифрових активах поза біткоїном присутній найважливіший фактор доходності.

Проекти, які продемонстрували здатність досягати успіху та створювати щось перспективне, зробили це завдяки залученню кваліфікованих фахівців і утриманню своєї бази користувачів. Ефіріум і Солана – це відмінний приклад того, чого може досягти протокол, який може привернути велику кількість розробників, створити зручну платформу та отримати лояльних користувачів. Якщо все зроблено правильно, можна створити велику цінність для інвесторів.

Ураховуючи підвищену конкуренцію і потенційну можливість невдачі багатьох з цих проектів, розподіл коштів між проектами поза біткоїном часто здійснюється з нахилом до венчурного капіталу.

Замість того, щоб вибирати один конкретний проект, фахівці з розподілу інвестицій зазвичай займають невеликі позиції в багатьох окремих проектах. Це, як правило, призводить до пошуку активно управляється рішення в спробі уникнути підвищення складності. Знову ж таки, це різко відрізняється від простого підходу до цифрових активів, що ґрунтується виключно на біткоїні.

Висновок

Bitcoin є першою криптовалютою в світі та представляє передову технологію блокчейну, запущену розробником або групою людей під псевдонімом “Сатоші Накамото”. Пропонуючи властивості, аналогічні золоту, вартість Біткоїна (BTC) перевищила будь-який інший актив або акції протягом останніх десяти років. Крім того, провідна криптовалюта використовує новий алгоритм майнінгу PoW для введення нових BTC в обіг.

Традиційні інвестори зазвичай застосовують до біткоїна технологічну схему інвестування. Це передбачає, що Bitcoin як технологія буде легко витіснений більш вдосконаленою альтернативою або буде показувати не таку високу доходність. Однак основний технологічний прорив біткоїна полягає у становленні не як кращої платіжної технології, а як кращої форми грошей.

Як грошовий товар, Bitcoin унікальний. Тому ми не лише вважаємо, що інвесторам слід розглядати біткоїн перш за все для розуміння цифрових активів, але і що Bitcoin слід розглядати перш за все та окремо від усіх інших цифрових активів, які з’явилися пізніше.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду