Trader-blog » Інвестиції » 5 найвідоміших корпоративних криз і банкрутств в історії

5 найвідоміших корпоративних криз і банкрутств в історії

Від гангстерів до шахрайства та нелепих обставин – всі ці корпоративні крахи не були звичайними банкрутствами. Дізнайтеся, що пішло не так і як захистити себе, щоб не стати жертвою наступного великого краху.

Фінансовий центр на площі Франкліна

Фінансовий крах банку Франклін-сквер: навчальний момент для трейдерів

Уявіть собі ситуацію: великий банк, який був одним із найбільших у США, раптово зазнаває банкрутства. Це сталося з Національним банком Франклін-сквер у 1974 році. Цей крах вважається одним з найбільших усіх часів в історії Сполучених Штатів.

Ситуація навколо банкрутства схожа на сюжети голлівудських фільмів про гангстерів. У 1972 році Мішель “Акула” Сіндона придбав контрольний пакет акцій Франклін-сквер. Сіндона набув своє майно, працюючи банкіром та фінансовим консультантом різних італійських компаній, включаючи Ватикан і сицилійський картель наркобаронів.

Після того, як Сіндона, як вважають, використав свої політичні зв’язки, щоб вивести своїх конкурентів з гри, він почав використовувати площу Франкліна як майданчик для виведення грошей з легальних шляхів та здійснення валютних операцій. Після того, як крах фондового ринку у 1974 році призвів до збитків у розмірі 30 мільйонів доларів у іноземній валюті, банк оголосили банкрутом.

У 1980 році Сіндону засудили за 65 звинувачень у змові, шахрайстві та дачі хибних показань у Сполучених Штатах, а потім екстрадували до Італії, де його звинувачували у вбивстві. У 1986 році він покінчив життя самогубством (або його вбили), випивши кофе з цианідом, відбуваючи пожиттєве ув’язнення в Італії.

Що пішло не так: це, звичайно, екстремальний випадок, але коли до компанії приходить новий великий акціонер, переконайтеся, що його інтереси збігаються з вашими.

Як захистити себе: вивчайте керівництво кожної компанії, в якій ви вкладаєте.

Enron: історія майстерної обмани

Історія Enron, американської енергетичної компанії з Хьюстона, Техас, вважається одним з найбільших фінансових крахів в історії. Відомо, що до 2001 року компанія приховувала мільярди доларів боргів від невдалих угод та проектів.

Причиною банкрутства стали розумні, але обманні методи бухгалтерського обліку. Під керівництвом президента Джеффрі Скіллінга компанія почала враховувати “очікуваний” майбутній прибуток як поточні активи, що дозволяло їй фіксувати “прибуток”, який насправді був збитковим. Фінансові звіти компанії були настільки складні, що мало хто міг їх докладно вивчити.

Все це було зроблено для підтримки зростання цін на акції. Компанія виживала так довго, оскільки інвестори були готові надавати новий капітал, і Скіллінг знали, що падіння цін на акції спровокує банкрутство.

Коли стали відомі порушення бухгалтерського обліку Enron, нервові інвестори почали відступати. Акціонери втратили майже 11 мільярдів доларів, оскільки ціна акцій Enron впала до менше 1 долара. У підсумку 16 осіб визнали себе винними у злочинах, вчинених у компанії, ще п’ятеро були засуджені.

Крах Enron також можна назвати найбільшим провалом в історії аудиту. Ситуація з Enron тривала набагато довше, ніж слід було, в тому числі через фірму Артура Андерсена, яка проводила аудит компанії. Хоча аудит мав виявити творчі методи бухгалтерського обліку Enron, фірмі було вигідно все приховувати.

Не дозволяйте зростанню ціни акцій заважати вам задавати питання про неясну політику компанії. Будьте обережні, якщо компанія не надає чітких відповідей у своїй фінансовій звітності.

Світлій шлях до провалу: Long-Term Capital Management

Long-Term Capital Management (LTCM), американський хедж-фонд, що заснувався у 1994 році, зазнав краху у 1998 році, призведення до фінансової катастрофи на суму 3 мільярди доларів під наглядом ФРС.

Хоча LTCM мав потенціал успіху, його загальні таємниці успіху були розкриті. Заснований колишнім віце-президентом та керівником відділу торгівлі облігаціями у Salomon Brothers, фонд також належав до двох лауреатів Нобелівської премії з економіки 1997 року – Майрона Скоулза і Роберта Мертона.

Перші роки фонду принесли величезні щорічні прибутки (понад +40%) за рахунок незначних змін цін на облігації. Але натиск на збільшення прибутку через більш агресивні операції з високим рівнем кредитного ризику нарешті приніс негативні результати. Коли у 1998 році російський уряд оголосив дефолт, панічні інвестори переключилися на американські казначейські облігації, зруйнувавши плановану стратегію LTCM та призвівши до втрат у розмірі 1,85 мільярда доларів за один місяць.

Федеральна резервна система стурбованою за реакцією відразу втрутилася, забезпечивши фінансову допомогу понад 3 мільярдами доларів, оскільки боялася масштабної кризи у банківській системі. 90% коштів було передано банкам, і фонд був тихенько ліквідований протягом наступних кількох років.

У чому справа: надмірно впевнені менеджери хедж-фондів, що використовували великі кредитні ресурси, опинилися в скрутному положенні, коли фундамент їх ризикованих операцій розсипався.

Як захистити себе: вкладайте лише частину свого інвестиційного портфеля у ризиковані активи, наприклад, хедж-фонди або спекулятивні компанії. Кожен, хто вклав гроші в LTCM під час краху, зазнав би краху разом з кораблем.

Пузыр Южних морів: історія з чарівними акціями

Історія Компанії Южних морів — це яскравий приклад фінансової бульбашки, що спалахнула в 1711 році та розійшлася до 1720 року. Ця британська компанія, створена для обміну державного боргу на акції, швидко набула популярності завдяки своїм витонченим фінансовим маніпуляціям.

Захопившись ідеєю перетворити борг в акції, британські чиновники дали Компанії Южних морів монополію на торгівлю в Південній Америці. Це була їхня спроба знайти вихід з фінансових труднощів, нагромаджених під час іспанської війни.

Компанія швидко набирала обертів, обмежуючи себе аурою успішності. Навіть витрачаючи гроші на розкішне облаштування офісів, вона вдало створила ілюзію про процвітання. Інвестори, зачаровані цими прикрасами, ринулися купувати акції, що призвело до їх стрімкого зростання на біржі.

Проте, влітку 1720 року керівництво Компанії Южних морів розуміло, що ціни на акції не відображають її реальної вартості. Вони швидко продали свої акції в тіні, сподіваючись, що інвестори не помітять справжнього стану речей. Але коли правда стала відома, паніка охопила ринок, і бульбашка Компанії Южних морів розійшлася.

Після банкрутства компанії уряд Великої Британії оголосив видачу акційних сертифікатів нелегальною, закон, який залишився в силі до 1825 року.

Що пішло не так: інвестори, захоплені спекуляціями, забули про необхідність фундаментального аналізу.

Як захистити себе: пам’ятайте про важливість фундаментального аналізу та обережність у виборі інвестиційних об’єктів.

Refco: уроки з фінансових підводних каменів

Компанія Refco, штаб-квартира якої розташована в Нью-Йорку, зазнала розколу, коли було виявлено, що її голова приховав сотні мільйонів доларів безнадійних боргів.

У 2005 році Refco була найбільшим брокером на Чиказькій товарній біржі. Цього ж року компанія вирішила стати публічною, і її IPO у серпні 2005 року викликало великий інтерес інвесторів завдяки міцним фінансовим звітам компанії та міцному балансу. У день IPO інвестори підвищили ціну акцій на 25%, оцінивши компанію в 3,5 мільярда доларів. Проте всього за два місяці Refco оголосила, що генеральний директор Філліп Беннетт вивів безнадійні борги на суму 430 мільйонів доларів з балансу Refco.

Вже у 2000 році у Refco були безнадійні борги, які треба було списати, але це могло негативно вплинути на прибуток компанії. Тому Беннетт вирішив знайти когось, хто придбає борги за їхньою повною вартістю. Він знайшов “хтось”, якого знали тільки він, – Refco Group Holdings. План був простий: законна дочірня компанія Refco позичала гроші хедж-фонду, а потім хедж-фонд повертався та позичав їх Refco Group Holdings. Потім Refco Group Holdings купувала безнадійні борги Refco. По суті, Refco позичала собі гроші, щоб викупити свій власний безнадійний борг.

Беннетту вдалося утримати це в секреті до жовтня 2005 року, коли хтось підняв питання про загадковий дебіторський зобов’язання за кредитом на суму 430 мільйонів доларів, яке Refco вказала у своєму балансі. 19 жовтня 2005 року торги акціями були припинені. Перед припиненням акції Refco торгувалися на рівні 28 доларів. По відновленні торгів вони впали до 0,80 долара.

Беннетту було пред’явлено звинувачення у махінаціях з цінними паперами, і компанія подала заяву про банкрутство, сподіваючись захистити себе від кредиторів. На момент краху у Refco було приблизно 75 мільярдів доларів активів, фінансовані приблизно на 75 мільярдів доларів зобов’язань.

Що пішло не так: голова компанії обманув інвесторів, кредиторів та свою власну компанію, змушуючи їх думати, що справи краще, ніж насправді.

Як захистити себе: завжди перевіряйте будь-яку компанію, в яку ви вкладаєте свої гроші.

Рекомендовані біржі для торгів, з низькою коміссією та вигідними умовами:


Рекомендую до перегляду